רשת ערים בריאות בישראל
כניסה לפורום
לחברים ברשת ערים בריאות
שם משתמש:
סיסמה:

פעילות עולמית

תנועת הערים הבריאות בעולם

(תרגום ותמצות מסמך של ארגון הבריאות העולמי , 2003)

 

באזור האירופי

לתנועה יש היסטוריה של 15 שנה, הבנויים על שלשה שלבים בני חמש שנים, החל מ- 1988. בכל שלב הושם דגש על נושאי ליבה מיוחדים אולם החזון והמטרות נשארו זהים לאורך כל התקופה. הפעילות בערים האירופיות מבוססת על ארבעה מרכיבים:

   -       מענה לדטרמיננטים של הבריאות על פי עקרונות של בריאות לכל ופיתוח בר-קיימא

   -       שילוב וקידום הקדימויות הגלובליות של בריאות הציבור באירופה

   -       השמת נושא הבריאות על סדר היום החברתי והפוליטי בערים

   -       קידום ממשל איכותי המתכנן ומפתח בריאות על בסיס שותפויות.

 

בכל שלב פעלה רשת אירופית של ערים אשר קבלו הכרה מארגון הבריאות העולמי  על מחויבותן לאמץ את התפיסה והדרך. רשת זו שמשה "מעבדה" לפיתוחו והבנייתו של מודל העיר הבריאה. בשלב הראשון (1988-1992) היו 35 ערים ברשת, בשלב השני (1993-1997) היו 39 ערים ובשלב השלישי (1998-2003) היו 55 ערים. הפופולריות של הרעיון הביאה לצמיחה של רשתות לאומיות של ערים בריאות. רשתות אלה העצימו את הפצת הרעיונות וההתנסויות והפכו למשאב עצום של מומחיות, יוזמה, סולידריות וסינגור של בריאות הציבור.

היום יש 29 רשתות לאומיות באירופה הכוללות 1300 ערים, מחוזות ועיירות. אלה מאוגדות ברשת אירופית של רשתות.

 

ערים בריאות זה מושג דינמי המתאים עצמו לצרכים מתחדשים, לאסטרטגיות בינלאומיות חדשות, עובדות מדעיות חדשות ולמידה מלקחי התנסויות עבר.

בשנים האחרונות עוסק ארגון הבריאות העולמי בפיתוח שותפויות עם סוכנים ורשתות המתמקדים בפיתוח ברמה המקומית. בעיקר עם התנועה האירופית של ערים בנות קיימא ועם רשתות מרכזיות של רשויות מקומיות. ב-1997 השיק הארגון יוזמה חדשה של "תכנון אורבני בריא", כאחד מהצעדים לקראת שילוב עקרונות של פיתוח בר-קיימא בערים הבריאות. תכנון אורבני בריא יהיה אחד מנושאי הליבה בשלב הרביעי של הפעילות.

פרטים נוספים באתר: http://www.euro.who.int/healthy-cities

 

באזור האמריקאי

באמריקה הלטינית – עם תהליך הדמוקרטיזציה והביזור של סמכויות המדינה בסוף שנות השמונים, התפתחה במהירות התפיסה של רשויות וקהילות בריאות. בארצות אלה כבר עסקו בנושאי בריאות אשר שמו דגש על פתרונות מקומיים לבעיות בריאות, equity בשירותי בריאות וקביעת קדימויות עם הקהילה. הנושאים העיקריים בהם עסקו – סביבה וסניטציה.

פועלות 10 רשתות לאומיות. במכסיקו לבד מונה הרשת של רשויות בריאות כ- 1000 רשויות מקומיות. 

קנדה – התנועה של הערים הבריאות נוסדה ב- 1984. היום יש שתי רשתות באונטריו ובקוויבק, הכוללות כ- 200 קהילות.

ארה"ב – ישנן כ- 200 ערים וקהילות אשר הכריזו על עצמן שהן ערים בריאות. הן פועלות בתחומי של חסכון במשאבים ובריאות הסביבה, מניעת אלימות, שירותים למתבגרים ורכישת כישורי חיים ועבודה. ערים אלה מקבלות תמיכה מקצועית ממספר גופים.

 

התפקיד המרכזי של הסניף הפן-אמריקאי של ארגון הבריאות העולמי (PAHO) להוות צומת של מידע ולספק שירות מקצועי לפיתוח והערכה של פרויקטים.

פרטים נוספים באתר:   http://www.paho.org

 

 באזור האפריקאי

יום הבריאות העולמי, אשר הוקדש ב-1996 ל"ערים בריאות למען חיים טובים יותר" הביא להעלאת מודעות לנושא. אתיופיה, מאלי וזימבבואה החלו ביוזמה של ערים בריאות.

המשרד האזורי של ארגון הבריאות העולמי, יזם ב- 1999-2000 סדנאות לקידום היישום של תפיסת הערים הבריאות. בעקבות כך ישנן מספר ארצות אשר מנסות עתה את גישה המסגרות (הרשות המקומית כמסגרת מקדמת בריאות) וארצות נוספות עוסקות בפרויקטים סביבתיים / בריאותיים.

פרטים נוספים באתר: http://www.afro.who.int

 

באזור המזרח התיכון

תוכנית הערים הבריאות באזור הושקה ב- 1990 בקהיר, לאחר שהמטרות, האסטרטגיות והגישות  של התוכנית אומצו ע"י המדינות החברות באזור. התוכנית בארצות האזור באה לסייע ברמה המקומית והקהילתית ליישום פעילויות בריאות וסביבה המובלות ע"י סוכנים ממשלתיים ומקומיים, ע"י תמיכה בשיפור התאום הבין-מגזרי ויצירת שיתופי פעולה.

אזור זה מאופיין בקצב גידול אוכלוסייה הגבוה בעולם, בזמינות מוגבלת של מים בטוחים ובבעיות של סילוק שופכין. הבעיות המרכזיות הן של ניהול אשפה מוצקה, זיהום אוויר ומחסור בדיור. האזור לקח על עצמו לפעול למען שיפור הבריאות ואיכות החיים. בנוסף לזה, המטרות המשניות הן: העלאת המודעות לנושאי בריאות וסביבה, שיתוף תושבים בתכנון ושיפור היכולות של הרשויות המקומיות לנהל בעיות בגישה משתפת. המשרד האזורי של ארגון הבריאות העולמי מספק חומרי הדרכה, תמיכה מקצועית, ייעוץ ומפגשים וכנסים.

פרטים נוספים באתר: http://www.emro.who.int

 

באזור דרום מזרח אסיה

השקת התוכנית באזור זה היתה ב- 1994 עם 6 ערים. ב- 1999 הוקמה הרשת האזורית. האתגרים שעומדים בפני הערים באזור זה הם תשתיות אורבניות ירודות, סניטציה ירודה ויכולות ממשל נמוכות. בעיית הבערות והעוני ברוב ארצות האזור מקשות על הבנת התפיסה של העיר הבריאה ולקיחת חלק בתהליך. יחד עם זאת, המגמה היום בכוון של ביזור הממשל מהווה הזדמנות לקידום הבריאות במסגרת העירונית. תפקידו של ארגון הבריאות העולמי באזור זה הוא להעלות מודעות לנושא, להאיץ תהליכים, לפתח יכולות ולספק הדרכה טכנית. בנוסף, מספקים סיוע כספי לערים.

יש היום כ- 40 ערים בריאות ברחבי האזור (הודו, נפאל, סרילנקה, תאילנד).

פרטים נוספים באת:   http://www.whosea.org

 

באזור המערבי לאוקיינוס השקט

בסוף שנות השמונים הוקמו פרויקטים של ערים בריאות באוסטרליה, יפן וניו-זילנד. מאז ועד היום הצטרפו ערים רבות באזור לתנועה. זה כולל את קמבודיה, סין, לאוס, מלזיה, מונגוליה, הפיליפינים, קוריאה ווינטנם. סה"כ כ- 100 פרויקטים של ערים בריאות באזור. בכולם ישנה פעילות בין-מגזרית ושיתוף הקהילה. נושאי התוכן שונים ומבטאים את הצרכים המקומיים.

המשרד האזורי של ארגון הבריאות העולמי מספק סדנאות להכשרת פעילים בארצות שונות, מתעד התנסויות, מציע קורסים במוסדות השכלה שונים ומפיץ חומר הדרכה והנחייה. כמו כן פיתח ומנהל מאגר מידע על הפעילויות בערים הבריאות.

פרטים נוספים באתר:  

http://www.wpro.who.int/themes focuses/theme2/focus1/healthy cities.asp