רשת ערים בריאות בישראל
כניסה לפורום
לחברים ברשת ערים בריאות
שם משתמש:
סיסמה:

מפגש בעיר מארחת מודיעין-מכבים -רעות

סיכום מפגש בעיר מארחת – מודיעין-מכבים-רעות, 5.7.17

 

השתתפו: מר אילן בן סעדון (יו"ר ועדת הבריאות), מר יעקב אלמוג (מנהל האגף לשירותים חברתיים), מיכל אלימלך (מתאמת הבריאות), מירב כהן, רונית יעקובוביץ, ישראל בן דור, תמי סיטיס, פני עוז, ענת נאור, חדוה גומר, אביבה חיות, רוזיטה ברלין, מיטל אשור, הדס קדם, יוסף שמעני, לילה, שלומית מור, איריס לסטר, שרה (מודיעין-מכבים-רעות), יעל כהן, ענבל היימן, אורלי רימון (אשדוד), מיכאל אוחיון (באר שבע), שושנה גולדפינגר (בני ברק), עדי חמו, אביבה אליהו (הרצליה), רותי יצקן (חולון), אבישג כהן (יוקנעם), מירה זהבי (ירוחם), שרון ג'ורג'י (כפר סבא), ארז סוצקוורין (מבשרת ציון), חנה קראוס, מיטל לבן (מעלה אדומים), מאדי אבו ג'נב (מע'אר), איב אופל (נתניה), מזל שניר (קרית גת),  סארה אבו סיאם, מג'ד (רהט), יעל ניסימיאן-פאי (רמלה), אתי כרמלי (רמת גן), אמיר בן עזר (שהם), ריאד חוסרי (שפרעם), לילך מלוויל (משרד הבריאות), עו"ד רות דיין (מרכז השלטון המקומי), סמדר אלינסון (מכבי),  אורלי לביד ברזל (בטרם), מרינה מאיר (האגודה לבריאות הציבור), אילנה שמלה ללום, תחיה קרבטרי, דר' מילכה דונחין (רשת ערים בריאות)

 

מר אילן בן סעדון פתח את המפגש בדברי ברכה וציין את מחויבות העירייה לבריאות.

מילכה ציינה בדבריה כי המפגש בעיר מארחת הנו מסורת וכי בכל שנה נפגשים בעיר אחרת המציגה את עשייתה. הציגה את אילנה שמלה ללום, לשעבר מנהלת יחידת הבריאות של אשדוד, היום הנה רכזת מקצועית של הרשת. כמו כן ציינה את המפגשים הבאים במהלך השנה הנוכחית – סדנא בת יומיים בספטמבר, תחילתו של קורס באוקטובר וכנס שנתי בראשל"צ ב- 31.10.17.

מיכל אלימלך הציגה – מצגת מצ"ב – נתונים כללים על העיר והרכב האוכלוסייה שבה, על הקווים המנחים את העבודה בעיר: מענה לצרכי תושבים, שיתופי פעולה, העלאת המודעות לחשיבות ניהול אורח חיים פעיל ובריא. רוב בתי הספר בעיר מקדמי בריאות ומתחייבים שעד שנת 2020 כל בתי הספר יהיו מקדמי בריאות. פרויקטים רבים מתקיימים בעיר: ליצנים רפואיים מלווים בימי חיסונים לכתות א-ב על מנת להוריד חרדות, לימודי מיניות בבתי ספר בשיתוף עם מכבי, קבוצת ריצה של נשים חד הוריות עם מאמן, ערבי הרצאות בנושאי בריאות ורפואה, במסגרת התוכנית למניעת אובדנות הכשירו מעל 400 שומרי סף, פעילויות ספורט לאזרחים ותיקים, שביל רפלקסולוגי, הכשרה למובילי קבוצות לעזרה עצמית ועוד ועוד.

מנהלת בי"ס אופק, מרב כהן, תארה את הנעשה בביה"ס כמקדם בריאות. הם 6 שנים בתוכנית, השנה במעמד "מתמיד". הם הוסיפו גם רת הקיימות והם בי"ס מקדם בריאות וקיימות. יש המנון בית ספרי, נמצא ב DNA של הארגון. יש ארוחת בוקר בריאה באריזה רב פעמית, למידה פעילה, משחוק (משחק לימודי), הערכה חלופית\ תלמידים 'שגרירי בריאות'. הילדים כתבו אמנה לגבעת התיתורה. יש פינת חי בביה"ס אותה מנהלים התלמידים. שעה בשבוע מלמדים חינוך לבריאות.

תוכניות ספציפיות הוצגו ע"י מוביליהן:

אם לאם בקהילה – שלומית מור. שותפים מיכל אלימלך וקופות החולים. תוכנית זו פועלת זו השנה הרביעית – מכשירים את כל האימהות המתנדבות. יש היום 30 אימהות מתנדבות המלוות נשים אחרי לידה שעתיים בשבוע. הפרסום נעשה באמצעות טיפות החלב.

חיבוק של אור – איריס, מתנדבת, הגיעה דרך הפייסבוק לתוכנית שיזם אלי רוזנברג, מנהל יד שרה במודיעין. לאחר הכשרה בת 10 מפגשים, מלווים את החולים הסופניים, בעיקר ליווי רוחני.

מועדון טניס שולחן לגמלאי העיר – יוסי שמעוני. נפגשים 3 פעמים בשבוע. מתאמנים גם עם ילדים בעייתיים. אירחו השנה את התחרות המחוזית.

'שכנותא' – בתים חמים לאזרחים ותיקים  - התחילו עם 3, היום יש 22. הבתים מרכזים אזרחים ותיקים לפי שכונות, שפות, תחביבים. מארגנים הרצאות, טיולים.

מיכל הציגה את התוכנית לקידום הבריאות באגף הגזברות, בשיתוף עם מכבי – מצגת מצ"ב.

מנהל המחוז במכבי הציג את העשייה של מכבי בקהילה. 43% מתושבי העיר מבוטחים במכבי, יש להם מרכז בכל שכונה – סה"כ 7 מרכזים בעיר. מצגת מצ"ב.

מרפאת מתבגרות – פתוחה למבוטחי כל הקופות, ללא עלות.

נעשית פעילות העוסקת בקשר בין מיניות ובריאות – גניקולוגית מסבירה לנערות על הבדיקה, פוגשת גם את הנערים לשיחה.

בסיום הצגת התוכניות יצאנו באוטובוס לסיור בעיר, בהדרכת מהנדס העיר, צחי כץ. למדנו על התפיסה התכנונית הבריאה ומקיימת, על הקיים ועל העתיד להתפתח. היה לנו סיור מרתק.

 

 

 

תוכניות ופעילות הרשת קישורים נוספים