רשת ערים בריאות בישראל
כניסה לפורום
לחברים ברשת ערים בריאות
שם משתמש:
סיסמה:

מפגש מתאמי דרום

סיכום פגישת מתאמי דרום מיום 18.7.2017

השתתפו:

ד"ר מילכה דונחין, אילנה שמלה ללום, מיכאל אוחיון, ליאור מנצ'ר, ד"ר זיוה שטל, מירה זהבי,            אתי אביר,  מוריה נגר, רונה פויירינג, הילה קטרי ,אורלי ברכה, ילנה טראשנצנסקי, מזל שניר,       תחיה קרבטרי

אורחת: ענת תבורי

 

אילנה: מעדכנת על כניסתה לתפקיד רכזת מקצועית של רשת ערים בריאות. המטרה לעזור ולתמוך בכל המתאמים בפעילותם, לעזור להם בכנת תכניות, לייעץ להם בפעילויות ולהקנות מידע על תחומי עשייה שאפשר להכנס אליהם. זמינה לכל המתאמים.

בימים אלו יוצא קול קורא להגשת בקשות למימון פרוייקטים ברשויות, הנושא המוביל עיר נקייה מעישון. כל פרויקט יתוקצב ב 15,000 ₪ מועד אחרון להגשה 31.8.2017. מתאמים הזקוקים לעזרה בניסוח מוזמנים לפנות. יצרה קשר עם גורמי תקשורת ומצפה לראיון עם מילכה וכן כתבות על ערים בריאות בכלים שונים, לכן מבקשת מהמתאמים להעלות רעיונות והצעות. מתכננת לעבוד חזק על נושא השיווק של הרשת.

מילכה: מציינת את החשיבות לעדכן באופן שוטף את אתר האינטרנט של הרשת כדי שכל רשות תוכל לדווח על פעילויות שנעשות בה באופן שוטף. חלק מזה יופנה גם לתקשורת.

כמה עדכונים על פעילויות קרובות:

א. הסדנא השנתית של הרשת תתקיים ב 6-7 לספטמבר במלון יהודה בירושלים שני נושאים:

1. בניית תכנית אסטרטגית ומיצוב הרשת והמתאם מבחינה מקצועית ופוליטית

2. בניית דפוסי עבודה עם מקדמי הבריאות בלשכות הבריאות.

ב. הקואליציה למניעת עישון התחילה לפעול לפני כשנה במטרה לקדם, במתכונת של שיתוף פעולה עם האגודה למלחמה בסרטן, משרד הבריאות והחינוך קופות החולים וגופים נוספים את הנושא של מניעת עישון. בשנה שעברה וגם השנה ציינו את היום ללא עישון בכ- 20 רשויות החברות ברשת והתקיימו דיונים בוועדות הכנסת בנושאי חקיקה בתחום העישון.

ג. כנס רשת ערים בריאות: ראשון לציון תארח את כנס ערים בריאות ב 31.10.17. נושא  הכנס: ""ערים מנהיגות שינוי  - בריאות מוניציפלית בעידן גלובלי".

ד. קורס מתאמים: הקורס יפתח ב 16.10 ויתקיים בימי שני במרכז השלטון המקומי. הקורס בן 132 שעות נמצא בשלבי אישור לגמול השתלמות. הקורס הוכן על ידי מילכה ולילך ומוזמנים להשתתף בו מתאמים חדשים וותיקים וכן אנשים מקרב עמיתי הרשת המעוניינים ללמוד את נושא קידום הבריאות.

מיכאל: הציג את העשייה בבאר שבע ומציין שהשנה עלו מדרגה בפעילות של המחלקה, מביצוע פרויקטים בודדים לתכנית בריאות שלמה. מצגת מצ"ב.החלו בתהליך של הכנת תוכנית  אסטרטגית אשר תשלב את חזון הבריאות בחזון העיר "הולכים על מסלול בריא". מאז  שהחלו לעבוד על התוכנית התחילו להתייחס אחרת. מצפה שזה יעלה לתפיסת מדיניות. פועלים עם שותפים רבים.

סטודנטים לרפואה מחו"ל מתנדבים בקהילה, המיזם התרחב גם לסטודנטים ישראלים. מקיימים "חיים בקהילה" – סדנאות לקהילה בתחום העזרה הראשונה. יש חוה חקלאית ויער מאכל בשכונה המאוכלסת ע"י יוצאי אתיופיה. נשות השכונה מבשלות, יוצא אוטובוס ירוק עם תוצרת.

התחילו בתהליך לקראת כנס בנושא "עיר נקייה מעישון". הכנס הוא אמצעי לקידום התהליך.

יש 100,000 ₪ בתקציב אירועים המוקדש לבריאות.

זיוה: מודיעה על קורסים בבריאות הציבור אשר מתוכננים להיפתח באוניברסיטת בן גוריון בשנה הבאה. הקורסים הם לימודי תעודה.

מירה: דווחה על מגון הפעילויות הנעשות בירוחם בתחומי בריאות השן, תזונה, גינות קהילתיות, כל זה על ידי שיתופי פעולה עם גורמים שונים. כל גני הילדים מקדמי בריאות. יש קושי בשיתוף פעולה עם נציגי הסיעוד בלשכת הבריאות. אין שום הענות מצידם לפניות ולהזמנות לפגישות.

זיוה: כתושבת ירוחם יכולה להעיד על פעילות מבורכת בתחום הבריאות. חסר מיתוג של המתאם  והרשות כעיר בריאה.

רונה: חלק מהתפיסה האסטרטגית של הרשת זה לעשות זיהוי גם גיאוגרפי ולייחד כל איזור במאפיינים שלו. יש דברים ייחודיים לכל איזור וצריך לעסוק בהם במפגשים כאלו. מבקשת לקיים את המפגשים האלו על בסיס קבוע 4 פעמים בכל השנה, להזמין נציגים רשמיים של משרדי ממשלה, להזמין ראשי רשויות, נושאי תפקידים במשרד הבריאות קופות החולים ואחרים. או להצטרף לפעילות שלהם.

מדווחת שמשרד הפנים החליט לצרף למועצה האיזורית בני שמעון את הישוב כרמית שנמצא ליד מיתר וזה יכפיל את מספר התושבים של המועצה.

מתחברת למירה בנושא חוסר הקשר עם בעלי תפקידים במשרדים הממשלתיים, חלקם בשל סיבות אישיות אבל צריך לטפל בזה. מציעה שבמסגרת הפורום הזה ננסה לקיים שיח משותף עם משרד הבריאות החינוך קופות החולים. מציעה להזמין ראשי רשויות למפגש. צריך להעביר עדכונים שוטפים גם לראשי רשויות.

אורלי: קיים גוף שנקרא מועצת הנגב - פורום של ראשי רשויות ואפשר להציג להם את נושא הבריאות.

מיכאל:  יש מקום לפעול למען מיצוב שלנו ברמה הלאומית.

מזל: צריך למסד את ההכרה של ראש הרשות בחשיבות תפקיד המתאם ברשות ובהיות המתאם דמות חשובה בכל הפורומים. מזל מעורבת בתהליכי התכנון של העיר החדשה בקרית גת.

אילנה: לכן הגעתי למסקנה שעלינו לטפל במיצוב ובמיתוג המתאם. מתברר מההיכרות  גם ממה שעושים אחרים, שישנה  שונות גדולה בין הרשויות הפעילות וצריך לכן לעסוק בזה ולרכז את כל המידע. חשוב לתת למתאם כלים איך למתג עצמו כמחלקה ברשות.

זיוה: האם אפשר למסד את תפקיד המתאם כסטטוטורי? כלומר, שהצטרפות הרשות לא תהיה וולונטרית אלא כחובה? מציעה להכין מסמך מהו תפקידו של מקדם הבריאות וכיצד הלשכה והצוות המקצועי יכולים לעזור ולשתף פעולה עם המתאם העירוני.

 מילכה: יש בספר התפקידים של משרד הפנים תיאור מדוייק של תפקיד המתאם  תיאור שעבדנו עליו שנתיים ויש לזה תוקף אבל זה לא תפקיד סטטוטורי. זה לא תפקיד מתוקצב ולא מחייב את הרשות להעסיק מתאם.

ליאור: למרות שבאילת יש עניין בבריאות, אין לי שיתופי פעולה ואין לי דיבור עם משרד הבריאות. בנגב אין טיפול נאות בבריאות, בית החולים יוספטל לא מתפקד בכלל ואנחנו בבעיה. הוא לא מצליח לקבל מידע ממשרד הבריאות ומן הקופות.

במסגרת המפגש הקדשנו זמן להיפרד מענת תבורי, אשר היתה רכזת הבריאות של מ.א. אשכול ואשר פרשה לגמלאות. כולם שיבחו את ענת על עבודתה היסודית ועל הקמת המערכים לקידום בריאות במועצה. הודו לה גם על שהעלתה את סוגיית החוסן בעקבות 'צוק איתן'. ענת הביעה רצונה להמשיך ולשמור על קשר עם הרשת.

 

 סיכום על ידי אילנה:

1.לאחר שנשוחח עם כל המתאמים ננתח היכן יש פערים ונעשה תכנית כיצד לקדם את הנושאים הבעייתיים.

2. נתכנן כיצד אפשר להשיג תקציב פעילות קבוע למתאם על ידי הרשות, תקציב שיכלל בספר הרשות.

3. נמשיך לקיים מפגשים תקופתיים עם המתאמים לפי איזורים ויוזמנו אנשי מפתח ממשרדים וארגונים מנוספים.

4. מציינת שחשוב גם להגיע למפגשים של הרשת כולה זו אמירה חשובה והכרה בתפקידה של הרשת.

5. בפגישה הבאה של הפורום נזמן נציגים ממשרד החינוך דניאלה מרום ועירית ליבנה

6. ישלחו עדכונים לממונים על המתאמים ולראשי ערים על מפגשים ועשייה בבריאות.

 

תוכניות ופעילות הרשת קישורים נוספים