רשת ערים בריאות בישראל
כניסה לפורום
לחברים ברשת ערים בריאות
שם משתמש:
סיסמה:

מפגש עבודה 25.6.18

סיכום מפגש עבודה של חברי רשת ערים בריאות

בנושא הטמעת 17 ה SDGs בתוכנית העבודה של העיר הבריאה

 

יום ב', 25.6.18, מרכז השלטון המקומי

 

 

השתתפו:

נג'אח ג'בארין, נסרין אגבריה, שורוק (אום אל פחם), מירי בן דוד (אשדוד), שושנה גולדפינגר (בני ברק), sדר' ארנונה איל (באר שבע), אתי אביר (גן יבנה), הדס לרר, עדי חמו (הרצליה), דר' גלית רנד, מירב קורביגרו (חיפה), אורלי גיירו (יבנה), אבישג כהן (יוקנעם), מירה זהבי (ירוחם), בת חן מיכלסון-פורת, חנה סיבוני (מ.א. גזר), מיכל אלימלך (מודיעין-מכבים-רעות), מאדי אבו ג'נב (מע'אר), גלינה אמדור (מעלות תרשיחא), איב אופל (נתניה), הדס עקיבא (עכו), שולי ריינהרץ (פתח תקוה), כוכי נדב (ראשל"צ), יעל ניסימיאן פאי, אמיר וידר (רמלה), ציפי הוז (רעננה), ריאד חוסרי (שפרעם), רות שטסלר-וינר, גיא דקניט, ישראל פורמה (תל-אביב), אילנה שמלה ללום, תחיה קרבטרי, דר' מילכה דונחין (רשת ערים בריאות), טלי משה (כרמיאל), שולי ברס, טגינה פנטנש (משרד הבריאות),  ויקי כהן (לשכת בריאות תל-אביב), זיוה שטל,  צבי קסלר (לשכת בריאות דרום), יפעת (לשכת בריאות צפון), אורלי לביד ברזל (ארגון בטרם), אנדרה הורוביץ (מכבי שירותי בריאות), ענת יום טוב, שוש גן נוי שירותי בריאות כללית), דורון מנצ'ל (קרדאה), רוני חסון, יאיר סהר (ג'וינט אשלים)

                                 

 

 

מטרות:

1.  הכרת הדרישות של ארגון הבריאות העולמי לקראת השלב השביעי של תוכנית הערים הבריאות:    שילוב 6 ה P ו- 17   SDGsבתוכניות העבודה של העיר הבריאה.

 2. גיוס המתכנן האסטרטגי ברשות המקומית ועבודה יחד אתו לקידום השילוב הנ"ל

 

 לאחר סבב הכרות הוקדשו דקות אחדות לעדכון בדבר "שבוע לקידום הנקה".

שולי ברס, מהמחלקה לקידום בריאות במשרד הבריאות עדכנה כי ועדה משותפת למשרד הבריאות וקופות החולים החליטו להקדיש את שבוע ההנקה, אשר יתקיים ב 29.7 עד 3.8 לקידום הנקה במקומות ציבוריים.

 

מה הם 6 ה- P’s ו- 17 ה- SDGs  ומה הן דרישות ארגון הבריאות העולמי מהערים הבריאות.

מילכה סיכמה את הנושא והתחילה עם החלטת האו"ם מספטמבר 2015 אשר התייחסה לאג'נדה 2030 לפיתוח בר קיימא. במסמך זה מתייחסים ל –  5 תחומי פעולה (5 Ps) – מצגת מצ"ב, וכן מפרטים את 17 המטרות  לפיתוח בר קיימא (SDGs). ארגון הבריאות העולמי, ככל ארגוני האו"ם, אימץ את 17 המטרות ומחייב את כל האגפים שלו לפעול להשגתם. כאשר בחנו את הממשקים בין תוכנית המסגרת ל 2020 של ארגון הבריאות העולמי לבין  ה SDGs – נמצאה חפיפה גדולה. למרות שרק מטרה אחת (מס' 3) מוקדשת לבריאות, נמצאו 25 יעדים אופרטיביים על פני כל 17 המטרות של האו"ם.

לקראת סיומו של שלב 6 והשקתו של שלב 7 של הערים הבריאות באירופה, מונה צוות של ראשי ערים בריאות לנסח אמנה שתסתמך על תחומי הפעולה והמטרות של האו"ם. בפברואר השנה אישרו נציגים פוליטיים של הערים הבריאות באירופה את הטיוטה שהכינה הועדה. כותרת המסמך שהכינו: "ערים בריאות יותר ושמחות יותר לכל". במסמך זה הם אימצו את החזון שנוסח ע"י האו"ם והוסיפו תחום פעולה נוסף על 5 ה Ps – place. גם הציעו מודל המציג את 6 ה- Ps , תחומי הפיתוח והערכים בבסיס הבריאות והשלומות (שקף 16 במצגת).

 הסקוטים ניתחו את 6 ה- Ps ביחס ל-17 SDGs ומציגים איזה SDGs משויכים לכל אחד מתחומי הפעולה (Ps). התחום של place מכיל את כל 17 המטרות. הם גם פיתחו כלי להעריך את המצב הקיים ביחס לסביבות הפיזיות והחברתיות במקום – מאפשר לקיים דיון על נכסים ועל פריטים הצורכים שיפור.

 

דר' גלית רנד, מנהלת אגף תכנון אסטרטגי ומחקר בלשכת מנכ"ל, בעיריית חיפה – הציגה את עבודת האגף שלה וכיצד משולבים נושאי בריאות בעבודת האגפים האחרים. מצגת מצ"ב.

תחילה הציגה את התבנית הארגונית של האגף. את המחלקה לתוכניות חברתיות קהילתיות מנהלת מירב קובריגרו, מתאמת בריאות וקיימות. האגף לתכנון אסטרטגי עובד עם כל אגפי העירייה. הם חיברו את תוכניות העבודה שלהם לתקציב. תוכניות העבודה, בשנתיים האחרונות, מקושרות תקציב. כל מנהל אגף צריך לתכנן אסטרטגית. מתחילים את החשיבה בחודש יוני יחד עם סיכום אמצע והפקת לקחים.

אימצו את מודל ה EFQM - - מודל מצוינות. קבעו מדדי תוצאה, תפוקה ומדדי התארגנות. ראש העיר מעוניין בתוצאות.

לפני מספר שנים נוסח חזון העיר. היום, כל יחידה וכל חברה עירונית שבונה תוכנית צריכה לציין איך היא מחוברת לחזון העירוני וכן מה תפקיד האגף / יעוד. לאחר שמתקבלות כל התוכניות אפשר להיווכח האם יש כיסוי לכל הפרטים שבחזון. נקבעים יעדי ליבה ומנכ"ל העירייה מציג בכל שנה את הדגשים שמבקש לקיים בעבודת האגפים: חיזוק עבודת המטה, עבודה בשכונות וקהילות. כל תוכניות העבודה מוגשות בתבנית קבועה עם דגש על מדדים. בתקציב של כל תוכנית אחוז מסוים מוקדש להערכה.

התקציב של הבריאות נמצא בכל המחלקות. למשל, הצללה – באגף שפ"ע. בגנים הציבוריים מופעלת, ע"י מחלקת התרבות, תוכנית "חם בקיץ". הוסיפו לזה מרכיב בריאותי והיום נקראת התוכנית "חם בקיץ בריא". בסיום המצגת הוצגה התוכנית העירונית לקידום אורח חיים פעיל ובריא, התוכנית לשימוש מושכל בטלפונים ניידים ותוכניות המשלבות קיימות.

תפקידה של מירב כמתאמת הבריאות העירונית – לגייס את מנהלי האגפים ולשלב תכני בריאות בעשייתם.

 

מר ישראל פורמה, מנהל התכנון העירוני באגף התכנון של עיריית תל-אביב, תיאר מתודולוגיה של תכלול רעיונות אסטרטגיים בתוכנית עבודה. מצגת מצ"ב.

הטכנולוגיה עושה את החיבור. עד לפני שלש שנים כל מנהל מחלקה הכין תכנית ולא בהכרח התחברו התוכניות. היום המנכ"ל בשיתוף עם מנהלי החטיבות והמנהלים קובעים את המטרות הכלל עירוניות. התכנון האסטרטגי והתכנון העירוני מנסחים את המטרות ואת כיווני הפעולה לכל מטרה. נקבעו 5 מטרות כלל עירוניות (מרבית יחידות העירייה נדרשות להתחבר) ו 22 מטרות בנושאים מוגדרים  (יחידות מסוימות נדרשות להתחבר). לכל מטרה כלל עירונית יש מוביל מטרה. האנשים שבפורום מנכ"ל הם מובילי המטרה וכן יש רפרנטים שתפקידם לסנכרן את העבודה. כל אגף מקבל את המטרות וכיווני הפעולה ומתבקש להתחבר אליהם במערכת הממוחשבת. יש לציין שהיחידות השותפות לא בהכרח שותפות בתהליך התכנון אלא מקבלות מכתבי הסבר. באחריות כל מוביל מטרה לנסח יעדים להשגת המטרה. בנוסף, כל אגף יכול ליזום התחברות למטרות וכיווני פעולה נוספים, על פי הבנתו וצרכי התוכנית שלו. עד סוף יוני כל המחלקות הרלבנטיות צריכות להתחבר לתוכניות. בספטמבר מסיימים את הכנת תוכנית העבודה, כולל תקציב.

 

בדיון:

אמיר וידר, המתכנן האסטרטגי של עיריית רמלה, אמר כי מתאם הבריאות העירוני צריך להיות משולב בדיונים האסטרטגיים. הבעייה היום היא שהמתאמים לא נמצאים בצמתים של תכנון תוכניות העבודה.

מאדי העלה את הסוגייה שלא בכל רשות יש תכנון אסטרטגי.

קיימת הסכמה שאת נושא הבריאות צריך להעלות לדרגים הגבוהים ביותר.

איך משלבים את ה 17 SDGs בתוכניות העבודה – ישראל פורמה מציע להכין עבורם מדדים וכך אפשר יהיה להכין יעדים.

צריך להעלות את מודעותם של ראשי רשויות, מנכ"לים ומתכננים לנושא.

מוצע לדבר על שיפור איכות חיי התושב במקום על קידום בריאות.

בחלק האחרון של המפגש התנסו המשתתפים בכלי הסקוטי וניתחו את המצב הקיים בישובים על פי הממדים של המקום.

 

 

תוכניות ופעילות הרשת קישורים נוספים