רשת ערים בריאות בישראל
כניסה לפורום
לחברים ברשת ערים בריאות
שם משתמש:
סיסמה:

פורום מתאמי מרכז - 19.3.19

סיכום מפגש מתאמי אזור מרכז מיום 19.3.2019

 

השתתפו:  מיכל אלימלך, ד"ר מילכה דונחין, ד"ר חיים נחמה, כוכי נדב, אילנה שמלה ללום,                   יעל ניסימיאן-פאי, חנה קראוס, סמדר אלינסון, מירי רייס, אנה כצמן, אתי כרמלי, תחיה קרבטרי

 

מילכה: מטרת המפגש להחליף דעות לשמוע על פעילות המתאמים ברשויות ולהתעדכן במידע חדש בתחום הבריאות.

עלה הנושא של ימי הבריאות הרבים המתקיימים במהלך השנה וכן יוזמות של ארגונים שונים שפונים לרשויות ומהן הציפיות מהמתאמים ברשויות. בין השאר נושאים כגון: גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס, עישון, בריאות האשה, הנקה, בריאות הנפש, סרטן השד, יום הליכה ועוד. בדיון שנערך בוועד הרשת הומלץ לקיים את הימים הבאים: יום ללא עישון, יום ההנקה, יום הליכה, בריאות הנפש של אימהות. הגישה של הוועד היא שאין אפשרות לבצע את כל ההמלצות שמתקבלות מגופים שונים על ימים יעודים.

חנה: מציעה לשתף פעולה עם קופות החולים אשר עוסקות בהעלאת המודעות לנושאים השונים. כל מתאם יבדוק עם קופות החולים אתן הוא עובד כיצד הן רואות את הפעילות וכיצד מוכנות לשתף פעולה על מנת להנגיש את המידע לאוכלוסייה.

כוכי: מציעה לקבוע מספר נושאים שבהם יעסקו המתאמים ולא לכפות על כל הרשת.

שרון: מציעה לבחור מספר נושאים שהם עוגנים ולתת מתווה לפעילות, כל מתאם יבחר מה מתאים לרשות שלו.

סמדר: מציעה להכין ערכה / ארגז כלים למתאמים כאשר כל מתאם יחליט במה הוא בוחר לעסוק ולקדם.

תחיה: לאור מה שאמרה סמדר מסכימה ומציעה שהרשת תשלח מידע כללי למתאמים על הנושאים והמועדים של ימי נושא כגון: סרטן המעי הגס, בריאות הנפש, הליכה או הנקה וכו'. כל מתאם יבדוק עם קופות החולים והארגונים השונים ברשות בה הוא פועל מהו סדר העדיפויות של הרשות ומה מתאים להפעלה. אפשר להיעזר גם בערכות שמופצות על ידי הקופות או האגודה למלחמה בסרטן, חומרים שמוצעים לרשת. מדובר במידע שבדרך כלל נמצא וקיים והרשת תדאג להפצתו למתאמים.

מילכה: סבורה שבשעה זו אין אפשרות לרשת לטפל בנושא בגלל עומס יתר. זה לא נכון להעביר חומרים כי אנחנו צריכים לבדוק אותם לפני שמעבירים למתאמים ואין כרגע מי שיבצע זאת.

מילכה: מבקשת מכל אחת מהנוכחים לומר מהן הציפיות שלו מהמפגשים הללו.

כוכי: שיתוף פעולה בין רשויות נראה כמטרה טובה כאשר הן גם יתארחו אחת אצל השנייה ויחליפו מידע חשוב, במתכונת עיר תאומה.

יעל: קיימנו מפגש ברמלה בנושא בריאות הנפש שהיה מאוד מוצלח, פורום כזה תורם לשיתופי פעולה חשובים אפשר לחשוב על הרחבה לאזורים נוספים .

שרון: הבעיה היא כיצד ולאן לשנע את כולם זה לא קל. יש דברים כמו ערכה שאפשר להכין אחת אשר תתאים לכל הרשויות ועל ידי כך לחסוך עלויות הפקה. אנה, יעל ושרון עובדות יחד על ערכה למורים.

סמדר: ערים תאומות, זה מכפיל כוח בעיקר כדי לקבל רעיונות, להרחיב דעת ולאפשר למקדמים לאמץ דברים שיתאימו להם. כאשר נציגי 4 קופות יושבים ביחד עם מתאמים זה יכול לקדם נושאים רבים. למידת עמיתים זה נושא חשוב מאוד חזק ומקדם.

אתי: אני עובדת עם כל הקופות, מסכימה עם סמדר שלמידת עמיתים זה נושא חשוב.

שרון: למכבי יש תפיסת קהילה מיוחדת ושונה מכל הקופות. שיתוף הפעולה שלנו עם מכבי הוא מצויין, יש רשת תמיכה, רעיונות רבים, פרויקטים שאפשר לאמץ, חיבורים שיכולים למנף פעולות שונות שלנו, גם מבחינת המשאבים שאני יכולה להיעזר בהם.

מציעה להכין סרטון של הרשת שבו יינתן ביטוי לפעילותה כאשר כל רשות תתרום חלק מהעלות  והסרט ישמש  את כל הרשויות.

כוכי מוכנה לרכז את עניין הכנת הסרטון.

יעל: מציעה להוסיף למפגשים גם מפגש של אחד על אחד, כלומר נציגי שתי רשויות שישבו ביחד ללמידה משותפת. ממליצה גם במפגשים של כל הרשת לחלק לפי אזורים ומחוזות.

מירי: ממליצה מאוד על למידת עמיתים במפגשים אלו וגם שיתוף פעולה לבעיות אד הוק ובעיות אקוטיות למשל כמו שאצלנו הייתה בעיית הלישמניה ולא ידענו על קיומה במעלה אדומים.

מיכל: הכי מעניין אותי למידת עמיתים ולהעלות נושאים שונים להתייעצות בינינו. שכל אחד יגיע עם רשימת פעילויות שהוא עושה בתקופה האחרונה ברשות וגם להרחיב את הדיבור על הצלחות וגם אתגרים.

כוכי:  חשוב להעביר מראש את הנושאים למי שמארגן את המפגש. אפשר לעשות קלסר של כל המסמכים האלה.

יעל – מציעה להעלות בשוטף בגוגל דרייב.

חנה: הנושא שיעל דווחה עליו נראה לי בעל חשיבות לכולנו. כי השאלה היא מה המקום שלנו בכל הפעילויות. הערכה היא כלי רציני מקצועי ומדהים, אפשר גם להכין הרצאות בנושאים אחדים בתחום קידום בריאות. כתוצאה ממה שנאמר אני מקבלת על עצמי לשתף פעולה עם המתאמת של ירושלים. בנוסף, מציעה להביא מרצה שייתן משהו להעשרה ועדכון וחידושים בתחומי קידום בריאות, בפורומים דומים תמיד מביאים מרצה שיש לו בשורה או חידוש.

אנה: המטרה היא לבחור עקרונות שרוצים לקדם בנושאים של תזונה בריאה.

חיים: למידת עמיתים כדי ללמוד מהצלחות. לגבי קמפיין משותף צריך להיות חיבור חזק יותר עם המחלקה לחינוך לבריאות במשרד הבריאות . להפיק סרטון לא נראה לי אפקטיבי.

אנה: ליצור חיבורים עם רשויות שכנות כדי להוסיף מידע, ללמוד אחד מהשני וגם אולי לחלוק עובדים כאשר יש תקן לחצי משרה, למשל. מכפלת הכוחות גדולה יותר מהשלם אפשר גם בשווה כסף, זה הכוח של השטח שייתן את היכולת גם למתאמים הבודדים.

מיכל : אני מבקשת ללמוד מהניסיון של המתאמים כיצד "למכור" לראש העיר ולחברי מועצה את התועלת של עיר בריאה.

חנה: ראש העיר שלנו הבין שתחום הבריאות מביא לו את ה WELL BEING כלומר לא נושא של חולי אלא הכל בא ממקום טוב, חיובי, מקיים מחזק, הוא לא אחראי על מתן תשובות לחולי אלא לומר: הילדים ברשות יצליחו אם יהיו בריאים. חשוב למכור לו בריאות.

מילכה: להחמיא לו, הוא לא תמיד יודע שהוא עוסק בבריאות, כל מה שהוא עושה בחינוך וסביבה משפיע על הבריאות. לבוא מכוון פוזיטיבי- קידום בריאות.

אילנה: צריך לדבר פוליטיקה, 'מה יוצא לו מזה', מי קהל היעד. זה בדרך כלל הזוגות הצעירים עם הילדים. למשל לקיים כנס הריון ולידה, זה מביא הרבה אנשים, תקשורת בין התושבים וחיזוק הקהילה והשפעה על חיי התושבים.

שרון: אני עשיתי חיבור עם ראש הרשות  והמנכ"ל. חשוב מאוד  להיות מחובר לאדם המשפיע ולא כחלק ממחלקה. חשוב מאוד להראות להם מה יקרה אם לא יעשו פעולות מסוימות ומה יקרה אם כן יעשו, ובנוסף כיצד עושים זאת נכון בתוך הארגון. להבין מהי החוזקה שלך בתוך הארגון ולהראות לו שאת יכולה להביא תועלות. לצייר לו חזון לשנים הקרובות. לרתום שותפים כדי שיבין שהפוטנציאל של לחבר בין אגפים השונים בעירייה הוא עצום.

אילנה: חשוב כל הזמן לידע, להפיץ מידע, לחשוב על כל המשפיעים ברשות, לשלוח חומרים לדוברות העירייה באופן קבוע. העיתונות צמאה לחומרים חדשים כל הזמן. לחשוב איך לשווק את מה שאת עושה וגם את מה שאת מתכננת לעשות.

עדכונים: אילנה עדכנה על מספר נושאים ברשת:

נייר עמדה: לנוכח דיונים שמתקיימים במשרד הבריאות בנושא של 'עירוניות ובריאות', ועד הרשת החליט להגיש נייר עמדה למשרד הבריאות, המעוניין לחזק את  נוכחותו ברשויות המקומיות. המתאמים מתבקשים להשיב לשאלון וגם להגיב לטיוטת נייר העמדה כדי שנוכל להגישו למשרד הבריאות.

אתר הרשת: כיום אנו נערכים להעביר את אתר רשת ערים בריאות להיות חלק מאתר מרכז השלטון המקומי. חשוב מאוד לתת ביטוי למה שנעשה ברשויות ואנחנו מבקשים מהמתאמים לשלוח חומרים ותמונות איכותיות כדי שנופיע באופן קבוע באתר.

לוח פעילות שנתית: נשלח אליכם לוח פעילות שנתי אנא שימו לב לעדכן ביומן.

תכנית עבודה: מתבקשים לשלוח לנו תכניות עבודה לשנה הקרובה.

סדנא: בוחנים הצעה לקיים את הסדנא השנתית של הרשת באילת במסגרת של 3 ימים.

כנס שנתי: בוחנים אפשרות לערוך את הכנס בבאר שבע.

סיכום:

יעל פאי ניסימיאן תהיה רכזת פורום מתאמי מרכז ואחראית על זימון המפגשים והתכנים.

תוכניות ופעילות הרשת קישורים נוספים