רשת ערים בריאות בישראל
כניסה לפורום
לחברים ברשת ערים בריאות
שם משתמש:
סיסמה:

סיכום מפגש מתאמי צפון - 24.10.19

השתתפו:

כסיס דליה, מ.א מטה אשר, איאת סלאמה, כפר ירכא, פדוה דבור, בית ג'ן, נג'לא סואעד, מ.א משגב, תחריר סעאידה, שיבלי אום אל גנם, היבי חאלד, מנשית זבדה, סלאם רחאל, מ.מ בטוף, מדלין גריפאת , מ.מ זרזיר, פדא סעד,  בסמת טבעון, רנאא מחאג'נה-יונס, נפת יזרעאל, גליה להב, מקדמת בריאות נפת כנרת, סאמיה סעד, מקדמת בריאות מגאר, מגד עואודה, כפר כנא, מיכל נאור, מ.א גולן, זהר יחיאלי, מ.א עמק הירדן, אורית תמיר, מ.א גליל עליון, חגאגרה פאדי, כעביה, עדי עדוי, טורעאן, תחיה קרבטרי, ומילכה דונחין, רשת ערים בריאות, שני ברזילאי ודר' מיכל כהן דר

 

מטרות:  1. למידה משותפת – על מדיניות תזונתית בישראל

             2. שיתוף הפורום במידע, התנסויות וגם בקשיים ואתגרים

1. שני ברזילאי, מנהלת מחלקת התזונה במחוז צפון הציגה בפנינו את המדיניות התזונתית בישראל.

במחוז 5 דיאטניות. ב 2014 חזר השירות לבריאות התלמיד להתנהל על ידי המחוז, יחד אתו קיבלו תקן ל-3 תזונאיות.

10% מהאוכלוסייה הבוגרת חולה בסוכרת, אין שינוי בשכיחות מ 2011. אין שינוי גם הממדי ההשמנה ועודף משקל. ממוצע ארצי הוא 20% מתלמידי כתה א' בעודף משקל או השמנה ו- 30% מתלמידי כתה ז'. במגזר הערבי זה 38%.

מלח, סוכר ושומן רווי הם השחקנים הראשיים.

ב 2016 פעלה במשרד הבריאות ועדת אסדרה, אשר עסקה בקידום סביבה תזונתית, מתוקשרת. כששאלו את הציבור, מה לדעתם התעשייה צריכה לעשות או מה יעזור לכם לקנות מזון בריא, עלה כי מצפים שמשרד הבריאות יעזור במעמד הרכישה של המזון, שתתקיים שותפות עם מערכת החינוך וכי יוזילו מזון בריא.

הכינו קריטריונים לסימון אדום על אריזות מזון. ב 2017 אושרו התקנות בוועדת הבריאות של הכנסת. הסימון יכנס לפועל בתחילת 2020. הסוכר יסומן בכפיות. באתר של אפשריבריא במשרד הבריאות יש רשימה ארוכה של פריטים שאמורים להסתמן באדום. יש חברות שכבר שמו אותו. הרעיון הוא מידע מונגש לצרכן – הצרכן יחליט מה הוא עושה עם זה – מה יקנה ובאיזו תדירות.

באפריל 2019 השיק המשרד המלצות חדשות – הסרטון שבקישור ממחיש זאת. "טרי זה בריא, מעובד תשים בצד" - https://www.youtube.com/watch?v=cnu7zSmKRwQ

ההסתכלות היא יותר רחבה, לא רק מה אוכלים אלא גם היבטים חברתיים, כלכליים ומקיימים.

העקרונות שבבסיס ההמלצות החדשות:

1.   תזונה ים תיכונית

2.   הסתכלות ב 4 ממדים – בריאות, סביבה, חברה, כלכלה. בחודש הבא יוצג מודל גרפי חדש שיחליף את הפירמידה – זו תוחלף בקשת.

3.   תזונה ים תיכונית מותאמת לכל מהלך החיים החל מ 1000 הימים הראשונים (מתחילת ההיריון ועד גיל שנתיים)

4.   עיצוב סביבה שמאפשרת תזונה ים תיכונית.

בקרוב יחל דיון על סימון ירוק.

מילכה הזכירה למשתתפים שהחוברת שרשת ערים בריאות הפיקה כוללת את ההיבטים המשולבים האלה של תזונה מ.ב.ט.י.ח.ה.

דר' מיכל כהן דר מוכנה לתרגם את החוברת לערבית.

2. סבב עדכונים:

איאת סלאמה – מועצת ירכא התפרקה. יש בישוב 5 בתי ספר מקדמי בריאות. עושים עכשיו הכשרה של נאמני בריאות. יש קבוצת הליכה.

סאמיה סעד – מע'אר – חודשיים בתפקיד, לא קיבלה חומרים מקודמה בתפקיד.

תחריר סעאידה – שיבלי – עובדת סוציאלית קהילתית, שבועיים בתפקיד, עושה עכשיו מיפוי של הקיים.

זוהר יחיאלי – מ.א עמק הירדן – עוסקת בספורט נשים – ליגת כדורשת, קבוצת ריצה. מפעילה "מועצה בתנועה" – חוג ספורט לעובדי המועצה. הם בתחילת תהליך לקראת בנין מועצה נקי מעישון. מתוכננת פגישה עם מקומות הבילוי בעמק. קיימו חודש מודעות לסרטן השד, ארחו אירוע ארצי של הלביאות בוורוד – חולות סרטן חותרות בסירות דרגון. עם הכללית עשו בדיקות שד ללא תור. קיימו יום פעילות ספורטיבית לגיל השלישי. הקימו ומשפרים מרכז מידע לשירותים בעמק בתחומי בתים סיעודיים ורפואה משלימה. יש להם פורום מנהלי בריאות – זה הקשר של המועצה עם הישובים. בכל ישוב יש צוות בריאות קהילתי. עם המכללה מתכננים קורס לבריאות קהילתית וקיימות.

מיכל נאור – מ.א גולן – מפעילים פעילות גופנית עם הכללית בעלות של 13.5 ₪ לכל פעילות. במסגרת בריאות התלמיד לכתות א-ט: משרד הבריאות מספק לבתי הספר הדרכות בתחום בריאות השן, ללא עלות, הכשרה למורים בתחומי מניעת מחלות (ברוצלוזיס, צהבת מסוג B, שחפת), פעילות גופנית ותזונה, מניעת היפגעויות, לעבור את גיל ההתבגרות בשלום עם עצמי, היגיינה, כלבת. תוכנית "פעוטון פעיל ובריא" פועלת כבר 5 שנים. יש בה תוכנית הכשרה לצוותי החינוך, המבשלות וההורים. מפעילות את התוכנית יועצת פדגוגית ודיאטנית. הכניסו השנה תנועה. השנה התוכנית פועלת בכל הפעוטונים.

דר' מיכל כהן דר – דיווחה על תוכנית שהכינו לאיתור קשישים שבריריים באמצעות "טיפת זהב" – בני +75 באוכלוסייה היהודית ובני +70 באוכלוסייה הערבית. כבר עמדו לצאת לדרך ב 6 ישובים כפיילוט אך התוכנית כרגע מעוכבת עד אשר יסגרו כל הפרטים הקטנים.

מסרה כי ברשותה נתונים מפורטים על כל בית ספר בכל ישוב לגבי כל המדדים שנאספים בשירותי בריאת התלמיד.

סלאם רחאל – מ.א אל-בטוף, 4 כפרים במועצה. ברקע היא רוקחת ותברואנית במועצה. קיימו יום שיא להעלאת מודעות למחלת הסוכרת, הדרכת אימהות לבני נוער על אלכוהול, סמים וכו'. קיימו תחרות בין משפחתונים ופעוטונים על המנה המנצחת. המועצה פתחה מרכז צעירים ועובדים אתם יחד.

פדא סעדיה – בסמת טבעון – מתוך 12 תוכניות שתוכננו, בוצעו 7. קיימו סדנאות להורים ומורים על שימוש באינטרנט, שבוע בריאות האישה, התמודדות עם מצבי לחץ. יש בכפר שני מועדוני קשישים – לא הצליחה לגייס מדריכות ספורט בגלל התקציב המועט שהוקצה לכך ולנוכח העובדה שמשרד הבריאות דורש שלמדריך הספורט יהיה לפחות תואר ראשון.

נג'לא סואעד – מ.א משגב – פועלת במועצה עם הישובים הבדואים. יש להם פורום נשים – 15 נשים הוכשרו (10 מפגשים) להובלת תוכניות בתחומי תזונה ופעילות גופנית, מועדון קשישות, מועדון נוער.

מדלין גריפאת – מ.מ זרזיר – החלה לעבוד ב 2019. יש להם שתי קבוצות נוער סוכני שינוי, עברו הכשרה בת 8 מפגשים במניעת סמים, אלכוהול ועישון. קיימו סדנא למטפלות משפחתונים – על תזונה, עזרה ראשונה (עם מד"א). בימי בריאות שיתפו את ההורים בארוחה בריאה עם ילדי הגן. מפגשים עם אימהות לבני נוער בסיכון. קיימו קורס גמילה מעישון עם הכללית, סדנא למניעת נפילות, עם מכון שטיינר בדקו ירידה בשמיעה של קשישים.

דליה כסיס – מ.א. מטה אשר – עובדת סוציאלית קהילתית. לפני 5 חודשים החלו לעסוק בנושא.

אורית תמיר – מ.א גליל עליון. יש לה תוכנית רדיו חודשית, בה היא מנחה יחד עם שותפה על נושאי בריאות, מראיינים אנשים. לפני 5-6 שנים המועצה עשתה תהליך אסטרטגי בעמותת הספורט, הצליחה להכניס שאלות לסקר. המטרה של עמותת הספורט היתה לבחון את מידת שביעות הרצון של האוכלוסייה. מטרתה של אורית היתה לאתר מה מעניין את הציבור בתחום הבריאות. – מתוכו עלו שני נושאים: ספורט להמונים והדרכה לתזונה בתיכוניים. עמותת הספורט נתנה חצי תקן לספורט להמונים, נירית פישר הכינה תוכנית תזונה לתיכוניים, אולם רק בית ספר אחד מתוך 5 התגייס וגם שם לא התקדם כראוי. המנהלים לא קיבלו רוח גבית מאגף החינוך. הוצע לקיים פגישה משותפת עם הנוגעים בדבר עם דר' כהן דר ועם מילכה. יש במועצה גינות קהילתיות ב- 12 ישובים, עכשיו משתלבות בזה התזונאיות של משרד הבריאות. באוקטובר קיימו מפגשים בבתים כמו "זכרון בסלון" – סיפורים על סרטן השד. המטרה – לעניין נשים צעירות להיבדק לסרטן השד.

חג'אג'רה פאדי – מ.מ כעביה – חודשיים בתפקיד, אח בבי"ח כרמל. ערכו ביקורים לתושבים חולים בחג. תלו שלטים בכפר עם אמירות פילוסופיות שעוסקות במניעת אלימות, קיימו ימי כף לילדים, צבעו מגרש כדורגל שהיה נטוש, הקימו בית סטודנט עבור מי שאין לו גישה למחשב, עם מכונת צילום וכו'. קיימו סדנת אוכל בריא, זומבה, בדיקת ראיה במועדון קשישים, הרצאות על סוכרת לקשישים. יש להם שיתוף פעולה עם משמר העמק. לאחרונה הקימו ועדת היגוי – שם יחליטו באיזה אוכלוסיות יעד להתמקד.

מגד עואודה – כפר כנא – רופא שיניים ותלמיד שנה ב' לתואר שני בבריאות הציבור, מחנך סוכרת. בכפר כנא 25,000 תושבים. נכנס לתפקיד לפני חודשיים. לפני כן פעל כמתנדב והתחיל במיפוי יחד עם קופות החולים. הקימו ועדת היגוי. תמותת תינוקות אצלם 7 לאלף, בעיית סוכרת, השמנת יתר, השמנת ילדים בכתה ז'. מכין עכשיו תוכנית: ביחד מונעים סוכרת, ביחד מובילים שינוי. מכין סדנא לנשים כדי להכשירן להיות מובילות בריאות בשכונות. מכין תוכנית מניעת השמנה בבתי ספר מותאמת לגילאי 6-8. יש להם בית קשיש פעיל. בשיתוף פעולה עם הרווחה הקימו קבוצת הליכה. מכין עכשיו מאבק בקיוסקים בבתי ספר – מתכוון לזמן ועדה משותפת עם בעלי הקיוסקים.

דר' חאלד היבי – מקדם בריאות בישובים הבדואים של מ.א. עמק יזרעאל. השנה קיימו פרויקט משותף עם מכללת עמק יזרעאל – הרצאות לקהילה על סרטן צוואר הרחם, שד ועוד, סדנת בישול בריא. ברמאדן החל לגייס קבוצות ל- 10 מפגשים על עישון נרגילה, בריאות השן, תזונה בעידן השפע, סל קניות בריא, תקשורת בין אישית ואיך מטמיעים שינוי.

פדוה דבור – בית ג'ן. יש להם תוכניות המשך – נשים מבוגרות הולכות עם ילדי הגן, סדנאות בנושא בריאות האישה באמצע החיים, קורסים להכנה ללידה, הכנה לכתה א', יום בריאות בבתי ספר, אוקטובר הוורוד עם עמותת מרים. יום הליכה יהיה בשבת. בחג הקורבן – סדנא להכנת עוגיות תמרים בריאות, קורס הגנה עצמית לסטודנטיות.

עדי עדוי – טורעאן – יום הליכה בשבת הבאה, מקיימים הכשרת עמיתים בחטיבות הביניים. יום עיון לנשים בהריון ואחרי לידה. 4 בתי ספר יסודיים, 2 חטיבות ביניים ושני תיכוניים – כולם מקדמי בריאות, חלק מהם מתמיד. עובדים להכשרת סייעות בגני ילדים לגבי תזונה. בתיכון יש מגמת מערכות בריאות – עוברים הכשרה בבית החולים האנגלי בנצרת. היום מתמקדים יותר בנשים ובקשישים. זו שנה שניה שקיימו קייטנת קיץ בת שבועיים לתלמידי חטיבת ביניים.