רשת ערים בריאות בישראל
כניסה לפורום
לחברים ברשת ערים בריאות
שם משתמש:
סיסמה:

סיכום הסדנא השנתית 3-5 בדצמבר 2019

סיכום הסדנא השנתית 3-5 בדצמבר 2019, אילת

השתתפו:  נג'אח ג'בארין (אום אל פחם), אילנה איטח (אופקים), ליאור מנצ'ר (אילת), דר' סיהאם עטמנה כעכוש, נוהא קעדאן (באקה אל גרבייה), נטלי מסורי (באר יעקב), מיכאל אוחיון (באר שבע), מוחמד דלאשה (בועיינה נוג'ידאת), אתי אביר (גן יבנה), עדי חמו (הרצליה), אורלי גיירו (יבנה), מיכל דריהם (יוקנעם), מירה זהבי (ירוחם), מירי רייס (ירושלים), שרון ג'ורג'י (כפר סבא), זוהר יחיאלי (מ.א. עמק הירדן), מיכל דוידוביץ-בהט (מבשרת ציון), מיכל אלימלך (מודיעין-מכבים-רעות), איב אופל (נתניה), הדס עקיבא (עכו), טוביה עזורי (רמת גן), רות שטסל-ויינר (תל אביב), כוכי נדב, שולי ברס (משרד הבריאות), רות דיין (מ.ש.מ), סמדר אלינסון (מכבי שירותי בריאות), אילנה שמלה ללום, דרורה מלוביצקי, לילך מלוויל, תחיה קרבטרי, מילכה דונחין (רשת ערים בריאות)

 

מטרות:

1. כתיבת תוכנית אסטרטגית חדשה לרשת, המשלבת קידום בריאות (אפשריבריא) עם הטמעת ה 17 SDGs (יעדי פיתוח בר קיימא) בעבודת הרשת והרשויות החברות בה. [זאת לנוכח דרישת ארגון הבריאות העולמי מהרשתות המבקשות להצטרף לשלב ה- 7 של הרשת האירופית].

2.   גיבוש צוות

 

הסדנא החלה בנסיעה משותפת (באוטובוס) לאילת. בדרך נערך ביקור במצפה רמון ובאתרים מעניינים במכתש הגדול.

במצפה רמון הציג לנו ראש המועצה, מר רוני מרום, את המקום. מצפה רמון הוא יישוב מבודד, הוא אי. הישוב הקרוב ביותר הוא מדרשת שדה בוקר, 36 ק"מ מצפון. מה שאין המצפה רמון – אין. מצפה רמון היא קהילה קטנה, כ 6,000 תושבים, מגוונת, נמצאת במגמת צמיחה. בשנים האחרונות מצטרפים אליה צעירים מכל הארץ. היעד הוא 10,000 תושבים בעשור הקרוב. לדעתו, צריך לייצר תחילה עוצמה פנימית ורק אחר כך לגדול – באמצעות הגדלת החוסן החברתי ועשייה. המפתח להצלחה – תעסוקה וחינוך.

הענף הכלכלי המרכזי במצפה רמון הוא תיירות. יש חינוך מעולה, בית ספר דמוקרטי, חינוך מיוחד, אקדמיה למוזיקה, בית ספר לקרקס ועוד. יש שירותי משרד מרחוק – 'מדבר 19', 38 נשים עובדות שם, יש משרד פרסום בינלאומי. משקיעים במתקני ספורט.

יוני בן שמואל, מנהל המחלקה לשירותים חברתיים, הוסיף מידע על הישוב – האוכלוסייה המגוונת של מצפה רמון כוללת ותיקים שעלו (מצפון אפריקה) בשנות החמישים, רוסים משנות ה- 90, עבריים שבאו מדימונה וצעירים. כבר שלש שנים פועלת תוכנית לקידום בריאות בעיקר במערכת החינוך. שירותי הבריאות במקום – מרפאות של הכללית ומכבי ו'ביקור רופא' נותן שירות אחה"צ והלילה. הרשות הקימה מכון רנטגן. הוביל אותנו בסיור דרך רצף מתקנים לפעילות גופנית – מסלול אופניים, מגרש כדורסל וסקייט פארק. היעד הבא בסיור היה McCann Valley. אלינה, תושבת המקום מגיל 6, מנהלת משאבי אנוש במקום, הציגה לנו את העשייה שם. המרכז קם ב 2013 ביוזמה של אישה אחת ובהשראת ה silicon valley. חברת McCann נתנה אור ירוק. המקום הוא משרד פרסום וסוכנות שווק דיגיטלי גם יחד. מאפשר הזדמנות תעסוקה לתושבי המקום והסביבה. 30 משפחות נכנסו ליישוב עקב התעסוקה הזו. מרוויחים בו כמו במרכז הארץ.

העקרונות המנחים היו: הזדמנויות תעסוקתיות שוות למרכז, מתמקדים בדיגיטל וטכנולוגיה (עבודה מרחוק), סטנדרט מקצועי גבוה, עסק רווחי. כעת מועסקים שם 40 עובדים, רוצים להגיע ל 120. מכשירים במקום את העובדים. בין הלקוחות שלהם – האוניברסיטה העברית, 'מגדל', אל-על, בנק לאומי, פנגו, סוזוקי ועוד. קיבלו עד כה פרסים. הם פועלים לטובת הקהילה – תורמים לקהילה יכולות מתוך החברה, כמו מיתוג לשיווק של עסקים מקומיים ללא עלות. מלמדים פרסום בכתה י', בתיכון. ילדים מבית הספר הדמוקרטי באים למקום ללמוד את המקצוע. עושים עכשיו סדנאות לבעלי עסקים קטנים בנושא – איך לשווק את עצמם.

לאחר ארוחת ערב דשנה במלון ליאונרדו רויאל ריזורט, שמענו סקירה על הפעילויות הרבות שהוביל  השנה ליאור מנצ'ר, מתאם הבריאות של אילת. כמו כן, באדיבותו של ליאור, שמענו הרצאה מפי רותם ג'קסון על "7 הטענות" לקידום בריאות.

את הסדנא התחלנו בבוקר ה 4.12 וסיימנו בצהרים של ה 5.12, בהנחייתה של לילך מלוויל.

בסיום יום הדיונים הראשון זכינו להתנסות בג'גלינג- פוי בניצוחה של מוריאל אביטל. גם זה באדיבות ליאור.

מצ"ב מצגת אשר כוללת את מה שהוצג וכן את סיכומי הדיונים שנערכו.

התפוקות היו:

-       הסכמה על היעדים המפורטים, הרלבנטיים לרשות המקומי, מתוך כל אחד מיעדי פיתוח בר קיימא

-       הסכמה על פרטי ה SWOT שסוכם במפגש הלמידה ב 18.11

-       נעשה מיפוי של בעלי עניין פנימיים וחיצוניים הן של הרשויות והן של הרשת

-       נוסחו הערכים שעל פיהם פועלות הערים הבריאות והרשת

-       נוסחו משפטי חזון

-       נוסח ייעוד הרשת – הוסכם על כולם.

לסיכום הסדנא – כל אחד התבקש לציין דבר אחד שלקח להמשך דרכו. כולם הודו לכולם. לילך הודתה על הנכונות להקשיב ויש לה תחושה שהפקנו.

להלן הדברים שנאמרו (ללא חזרות שהיו):

-          לוקחת את השיטה של סיעור המוחות

-          חשוב להתייחס הכבוד ובאחריות להודעות המיילים שנשלחים

-          עם תכנון נכון, בדרך נכונה, אפשר לדייק ולהצליח

-          ממשקים ושיתופי פעולה

-          חידוד האחריות, גמישות וסבלנות

-          אווירה נעימה

-          משילות משתפת כדרך פעולה

-          למידה, הקשבה, חיבור – בעיקר של 'החדשים'

-          חשבון נפש, האם משתמשת בכספי ציבור בצורה נאותה

-          היום הראשון עורר השראה, יודעים להתחדש

-          ה'ביחד' של כולם, הגיבוש

-          הרשת היא משפחה

-          "עשה לה סדר" עכשיו יודעת למי לפנות לשיתופי פעולה

-          להכיר את הכוחות הפנימיים והחיצוניים כדי להרחיב שותפויות

-          תחושת שייכות לצוות מנצח

-          אנשים טובים יוצרים ארגון טוב. יש פה השראה