רשת ערים בריאות בישראל
כניסה לפורום
לחברים ברשת ערים בריאות
שם משתמש:
סיסמה:

סיכום סדנא 24-25.11.10

 

סיכום סדנא של רשת ערים בריאות

מעלה החמישה, 24-25.11.10

 

מטרות הסדנא:

     -  שיפור יכולות התקשורת של המתאם העירוני

     - העשרה בתחומי קידום הבריאות

     - הכרות עם שותפים פוטנציאליים

     -  גיבוש צוות

 

את הסדנא פתח עו"ד אופיר צומן בהרצאה מבריקה על מיומנות הפרזנטציה והשכנוע – כלומר, היכולת להעביר לסביבה מסרים בצורה אפקטיבית, המשפיעה על השגת המטרות המקצועיות (וגם האישיות). פרטים על המודל שהוצג בסדנא ניתן למצוא בקישור שלהלן:

http://www.ofirtzuman.com/admin/UploadFiles/מודל%206%20השלבים%20ודוגמה%20ליישומו%20-%202010.pdf

 

את החלק העיקרי של הסדנא ניהלה גב' חנה בית הלחמי. עסקה בתפיסת תפקיד המתאם. המצגת עם תמצית הפרטים מצ"ב.

למתאם תפקיד שירותי, על כן דרושות לו מיומנויות הקשורות לקשר בין בני אדם ותחושת אחריות. הוא צריך לעסוק בשיווק עצמי, בגישור, בניהול פרויקטים, ברישות ובמשא ומתן, על מנת להגיע להסכמות. בתהליכי משא ומתן חשוב להתרכז במה השני רוצה לקבל. צריך לפתח קשבה פעילה. 

מנהיגות היא היכולת  להשפיע על אחרים ולהניע אותם לביצוע משימות, לעיתים מעבר לציפיותיהם. למנהיגות שלשה מימדים: חזון – היכולת לדמיין מציאות אחרת, השראה – אחריות אישית כלפי הסביבה, כוח מניע .

קיימות 4 הסכמות שאדם צריך להגיע עם עצמו בתפקיד שירותי מעין זה (מהוות כלי עבודה):

1.      טוהר המילה – דיבור מבוסס על פתרונות ולא על בעיות. להתמקד בכוחות חיוביים ולא שליליים

2.      לא לקחת שום דבר באופן אישי

3.      לא להניח הנחות – לשאול, להתייחס באופן ענייני

4.      לעשות תמיד כמיטב יכולתנו

 

בסיטואציה של גירוי --------> תגובה, קיימת השפעה של רצון אישי, רציונליזציה, ידע, ניסיון.

 

המצגת מצ"ב.

 

 במסגרת הכרות עם שותפים פוטנציאליים נפגשנו עם:

1.   תוכנית "חוסן בעיר" – הוצג ע"י אילן, בשליחותה של גב' סמדר ספירמן, סגנית מנהל מרכז חוסן. הנחות היסוד בתוכנית זו: העורף הנו חזית, הרשות המקומית היא הכתובת העיקרית עבור התושב, החוסן האזרחי הנו מרכיב מרכזי בחוסן הלאומי. "חוסן העיר" הוא מערך רב מקצועי ורב ארגוני המתאם ומפעיל את כל משאבי העיר (חינוך, בריאות, רווחה, קהילה, מידע) במקרה של אסון המוני – אירוע טבע או מעשה ידי אדם. הגדרת המושג חוסן אזרחי: כשירות של מכלולים אישיים וחברתיים המאפשרת חיזוי והתמודדות גמישה ויעילה, המובילה בנקודות משבר להתפתחות רב ממדית, הישימה לשגרה ולחירום.

התכנית החלה כ"פילוט 30", בינתיים נכנסו ל- 16 ערים והכוונה להרחיב ל- 30. משרד הביטחון בחר ב"מרכז חוסן" ע"ש כהן האריס כפרויקטור לתוכנית. שותפים: הרשות המקומית, משרד הביטחון, רשות החירום הלאומית (רח"ל), מרכז השלטון המקומי, אוניברסיטת חיפה, משרדי ממשלה.

המסמך המצ"ב מבהיר את מטרות התוכנית, דרכי הפעולה שלה והערים בהן החלה לפעול.

 

2.   צ.א.ל.ה (צוות אזרחים לשיפור פני החברה) – הוצג ע"י רמי סטוויצקי ואברהם חולי.

נקודת המוצא שלהם היא שמצב החברה אינו טוב – יש קיטוב, פערים, אי שוויון, אלימות, בירוקרטיה, ואילו האזרחים יושבים "ביציע" במקום להיות "על המגרש". לדעתם, האזרח הקטן יכול לשנות. צ.א. ל.ה הוא מיזם חברתי הפועל במטרה להביא לשיפור המצב החברתי בישראל, באמצעות צוותי שיפור. הארגון עוזר לגופים להקים צוותי שיפור חברתיים. לכל צוות מוצמד מנחה, בהתנדבות, אשר מלווה ותומך מקצועית. העבודה בצוותים נעשית בדרך הבאה: 1. מאתרים בעיה, למשל בעיה חברתית מפריעה,  2. מגבשים צוות (5-6) אנשים – מתאמים ציפיות, 3. איסוף נתונים – רלבנטיים לבעיה, 4. ניתוח הבעיה – מסווגים את הגורמים, 5. מגדירים את הבעיה שבה  רוצים להתמקד, 6. מציעים רעיונות לפתרון, 7. מתכננים את הביצוע, 8. ביצוע בפועל, 9. מיסוד ובקרה, 10. הצגת עבודת הצוות. דרך "מסד" הם מעבירים קורסים למנחים, בהתנדבות.מצ"ב המצגת.

 

במסגרת העשרה בתחומי קידום הבריאות – שמענו את הרצאתה של דורית אדלר, תזונאית ראשית בבית חולים הדסה, על מגפת ההשמנה. על התופעה של עליה בשיעורי ההשמנה, על הגורמים לה ועל אי שוויון תזונתי. כמו כן הציעה גישה כוללנית להתמודדות עם הבעיה. המצגת מצ"ב.

בדיון שהתקיים לאחר ההרצאה סוכם כי יש צורך בהטמעת הידע הזה.  כמו כן הוצע שנכין "תו תקן תזונתי" עבור הרשויות המקומיות.

 

בנוסף למימוש תוכנית הסדנא, היתה לנו הזדמנות לפגוש את דר' אגיס צורוס, ראש תוכנית ערים בריאות מהסניף האירופי של ארגון הבריאות העולמי. הוא הגיע ארצה, בהזמנת משרד הבריאות, להשתתף בכנס שהתקיים יום קודם לכן. הוא שוחח אתנו על התפיסה הכוללת ועל הנעשה באירופה.

לדבריו, הרשות המקומית צריכה לספק תנאים פיסיים וחברתיים שיאפשרו התנהגות בריאה. באירופה הרשויות המקומיות אחראיות על הגבלות עישון, על מניעת השמנה. זה לא מספיק להעביר מסר. צריכה להיות תוכנית "במעלה הזרם" וצריכה להיות אסטרטגיה – בחירת ההתערבות שתביא לתוצאות הטובות ביותר. חשוב שזו תהייה שותפה לכולם. חשוב לשלב מידע אפידמיולוגי עם רצונות התושבים. חשוב גם להתייחס לנכסי הבריאות – הון חברתי, לכידות, חוסן, אוריינות בריאות.

בסלובניה, למשל, יש בעיית התאבדויות. במקום לעורר מודעות של רופאי משפחה לסימני דיכאון, עבדו על חיזוק הלכידות החברתית.

באירופה התחילו להכין מדיניות חדשה לאירופה (עדכון "בריאות לכל"). התוכנית תכלול את הרשויות המקומיות.

בשנה הקרובה יתקיים בארץ הכנס השנתי של ארגון הבריאות העולמי, יעסוק במהגרים. מציע שנציג שם.

הנושא של מפגש העבודה של הערים הבריאות, ביוני, יהיה על תושבים פעילים.

 

בסיום הסדנא התקיימה אסיפה כללית.

תוכניות ופעילות הרשת קישורים נוספים