רשת ערים בריאות בישראל
כניסה לפורום
לחברים ברשת ערים בריאות
שם משתמש:
סיסמה:

אסיפה כללית 15.1.14

סיכום האסיפה הכללית מיום 15.1.2014

השתתפו:

ד"ר מילכה דונחין, ד"ר יעל בר זאב, גבי בר זכאי, אתי אביר (גן יבנה) נעמי צור, מיכל אלימלך, יולין גולדברג, עדי חמו, אילנה שמלה ללום, עדנה בוקשטיין, שוש גן נוי, יהודית טופל, הדר, אתי הופמן (רידמן חיפה), עירית לבנה, ענת שמש, ענת תבורי ,חגית סגל, יעל פאי נסימיאן, סוזן לימון, עמירם רותם, ד"ר שלמה זוסמן, גלינה אמדור, אורלי לביד-ברזל, מיכל בר דורון, איציק סמו, מירה זהבי, רונה פויירינג (בני שמעון), מיכאל אוחיון, חנה ברדה, מעיין מור (מעלה אדומים), חנה קראוס, סיהאם עתמנה, נג'אח ג'בארין, שולי ריינהולץ, מיכל נאור, אורית תמיר, מרינה מאיר, ציפי הוז, עו"ד רות דיין, עו"ד מרים פרקש, ארנון זליגר, תחיה קרבטרי

אורח: ירון ענבר (מילגם שירותי בריאות)

 

המפגש החל בסבב הכרות ובאישור הצטרפותן של שתי רשויות חדשות:

אורנית ומ.א. בני שמעון ובברכת גן יבנה על חזרתה לפעילות ברשת.

ברכות גם ליום ההולדת של מיכאל אוחיון.

1.    סיכום שנת פעילות בערים ובארגוני הרשת

 

עדי חמו: תכנית עבודה מבוססת על נתוני "לשמוע קולם של תלמידים" (מצגת מצ"ב)

בהרצליה פועלת יחידת הבריאות במשותף עם מערכת החינוך. תכנון הפעילות בכל נושאי הבריאות נעשה בהתאם לצרכים שעולים, בכל שנה, באמצעות שאלונים לתלמידי כתות ה-יב. הסקרים נעשים באמצעות יחידת הערכה ומדידה באגף חינוך, בחודשי פברואר-מרץ, ממצאים מוצגים ונדונים בחודש יוני ובאוגוסט מכינים תוכנית פעולה. עוסקים בתזונה בריאה, בריאות השן ועוד. כל חטיבות הביניים והתיכוניים נכנסו לתוכנית "בתי ספר נקיים מעישון". בחלק מבתי הספר פועלים "נאמני בריאות".

בדיון: מירה זהבי העלתה את המחסום שקיים בירוחם – העדר תקציב. נדונה התרומה של העבודה בשותפויות, אשר לעיתים מסייעת בהתגברות על המחסום הכספי.

 

יולין גולברג: על המועדון החיפאי למקומות עבודה מקדמי בריאות   

יולין ביקשה להציג את הפעילות ביחד עם הקשיים בהם נתקלה במהלך השנה.

בחיפה פועלים כיחידת מטה ושמים את הבריאות על סדר היום של הרשות המקומית. את שנת 2013 התחילו בהתלהבות רבה והיתה תנופת עשייה אדירה בעירייה, לנוכח אישור תקציב מהתוכנית הלאומית "אפשרי בריא". בהמשך השנה נתקלו בקשיים. באפריל הבינו שאין תקציב ממשלתי ועל כן לא נחתם חוזה. נאלצו על כן לגמגם מול השותפים. עד היום לא התקבל מימון. העירייה נתנה מימון ביניים.

בעיה נוספת היתה שמונתה לתוכנית הלאומית (אפשרי בריא) פרויקטורית, ללא תאום עם מתאמת הבריאות וזה יצר חיכוכים במערכת. יש צורך להגדיר טוב יותר את מערכת היחסים בין משרד הבריאות, החינוך והספורט לבין הרשת והמתאם. זה יהיה לטובת הנושא.

בחיפה פועלים ביחד, הרשות המקומית, המגזר העסקי והתושבים, בתחום פיתוח וקידום הבריאות (מצ"ב המצגת). בכל תחום הוקם צוות היגוי המורכב מאנשים שיש להם נגיעה לנושא. הצוות נפגש באופן קבוע. כקהילה אקטיבית – מעודדים דרישה של רמת שירות. מקיימים הכשרה שנתית לכל מנהלי מעונות יום ובונים עכשיו 'תו תקן' למעונות מקדמי בריאות – זוהי דרישה מהתושבים ועל כן פועלים לקדם את הנושא. מתכוונים עכשיו לפעול עם העירייה על מנת שתיקח אחריות על הגיל הרך.

את הפורום החיפאי למקומות עבודה מקדמי בריאות השיקו במאי 2012. החליטו שעל מנת להגיע אל האנשים בגיל העבודה צריך להשיגם במקומות העבודה. מערכת החינוך "רודפת" אחרי ההורים כדי לשתפם בתהליכי קידום בריאות. קל יותר לפגוש אותם במקומות עבודה. לא היה קשה לשכנע מנהלי מפעלים. במקומות העבודה עוסקים בסביבה נקייה מעישון, תזונה בריאה, ארגונומיה, הרפיה ממתחים, פעילות גופנית ולימודי עזרה ראשונה. העירייה היא אחד ממקומות העבודה במועדון.

נושא נוסף, מיקומו של המתאם מול משרדי הממשלה, רשת ערים בריאות והעירייה. בערים שונות פועל המתאם במסגרות שונות. לכל אגף יש אופי אחר. חשוב להגדיר תחת איזה אגף בעירייה פועל המתאם וזה מה שמכתיב את אופי הפעילות שלו. למתאם הבריאות אין מעמד מספיק חזק ברוב הרשויות ויש לזה השלכות על קידום ועל תקצוב. צריך להעמיק דו שיח עם משרדי הממשלה כדי שתהיה יותר הכרה במעמד המתאם.

בדיון: מילכה ציינה שיש 5 רשויות חברות ברשת אשר גם שותפות לתוכנית הלאומית 'אפשרי בריא'. סוכם עם משרד הבריאות שמתאם הבריאות הוא המוביל ואילו הפרוייקטור של התכנית כפוף לו.

 

חגית סגל:  קורס רופאים למען ערים בריאות

קורס רופאים להכרת נושא הערים הבריאות ולעידוד השתתפותם בפעילות במקומות מגוריהם, התקיים בתוכנית משותפת של הר"י והרשת. היה חשוב ליצור שותפות עם ערך מוסף גם לרופאים וגם לקהילה. עלה רעיון לשלב רופאים בוועדות הבריאות העירונית. זומנו רופאים לקבוצת מיקוד על מנת ללמוד כיצד אפשר להתניע את המהלך ומכאן עלה הצורך בקורס השתלמות. התאמנו לרופאים את תכנית ההשתלמות שהתקיימה בעיריית ירושלים למנהלי מחלקות בעירייה. נבנתה תכנית שמטרתה היא להקנות לרופאים כלים כיצד לעבוד עם הרשות המקומית. היה בה תוכן מקצועי, פגישות עם נציגי הרשת ומתאמים ולמדו כיצד עובדים בצוות, בונים תכנית עבודה ומשווקים רעיון.

בקורס השתתפו  18 רופאים. עלות הקורס כ- 5,000 ₪ והוא כלל 6 מפגשים בני 4 שעות, בימי שישי, שעליהם הם זכאים לגמול השתלמות. ההרכב היה מאוד מגוון מבחינת המקצועות של הרופאים וכלל גם רופאים צבאיים.

אנחנו מתכוונים להמשיך בקורסים לאור הביקוש הגבוה.

 

אורלי לביד-ברזל:  "בטרם בעיר" – קידום בטיחות ילדים

"בטרם בעיר" פועל ב 27 רשויות, חלקן ערים בריאות. המטרה – לשמור על הילדים.

500 ילדים מגיעים מידי יום לחדר מיון. את רוב המקרים ניתן היה למנוע. הרשות המקומית יכולה לתרום למניעה. בראשל"צ למשל, קיים ממשק עבודה יום יומי עם בית חולים וולפסון. מידע על ילדים שמגיעים למיון מועבר כל יום למוקדים העירוניים של ראשל"צ וכן לחולון   ובת ים. ראשל"צ קיבלה כמה פניות מוולפסון אשר הפנו תשומת לב להיפגעות סדרתית במשחקיה מסוימת. הורים פנו, במקביל, למוקד בטרם והתלוננו על ליקויי בטיחות באותה משחקיה. התקיימה שיחה משותפת עם בעל המשחקייה ועם מנהל רישוי עסקים בעירייה ובעקבותיה גם תוקנו ליקויים אחדים וגם הופק דף הנחייה להורים. מאז לא היו היפגעויות במקום.

באוכלוסייה החרדית נעשית הדרכה בבתים באמצעות עובדי רווחה ומתנדבים שעוברים הכשרה. אלה נכנסים לבתים, מאתרים בעיות בטיחות ונותנים רשימת המלצות + ערכת אביזרי בטיחות לבית. פעילות זאת נעשית באשדוד, בית שמש, בני ברק.

תוכנית נוספת שבטרם מפעיל – "ג'וב בטוח" – תוכנית משותפת עם קרן מנוף המיועדת לבטיחות של בני נוער במקומות עבודה.

 

יהודית טופל: פעילות של מכללת רידמן לקידום בריאות אוכלוסיות מיוחדות

המכללה מעודדת התנדבות ותרומה לקהילה. בשנה האחרונה הורחבה הפעילות הזו במסגרות שונות ובאוכלוסיות מיוחדות (מצגת מצ"ב). בחרה להציג התערבות מקדמת בריאות בקרב נשים שהחלו חיים עצמאיים לאחר שהשתחררו ממעון לנשים מוכות. התערבות היוותה חלק ממפגש שבועי שמנהל צוות מלווה את הנשים והילדים בתקופת המעבר. עסקו בתזונה בריאה. באמצעות העובדות הסוציאליות יבדקו את השינוי שחוללו באמצעות התוכנית.

 

מילכה דונחין: סיכום שנת פעילות של מתאמים ממומנים

בדצמבר 2011 הועבר תקציב ממשרד הבריאות למימון 10 חצאי משרות מתאמים, נבחרו 11 רשויות (בחלקן מימון של ¼ משרה). המימון החל לאחר שראשי הרשויות חתמו על הסכמה לעמוד ב"דרישות מינימום". ב- 2013 ניתן מימון ל- 9 רשויות ולרכזת מקצועית במשרה מלאה (דר' יעל בר זאב).

הרשויות הן: אום אל פחם, ירוחם (1/4), כפר קרע (1/4) –   עד 1.10.13, מ.א אשכול (1/4), מעלה אדומים, מעלות תרשיחא, קרית גת -  עד 31.10.13, רמלה ובאר שבע (1/4).

סיכום הפעילות ב 2013 (על סמך דיווח בתום 9 חודשי פעילות): הפעלת ועדת היגוי ב – 6 מה- 9, שותפויות רחבות ב– 4 רשויות, שילוב בריאות וקיימות ב–2, פרופיל עירוני – הושלם ב-1, בתהליך ביצוע ב -1, הכנה לביצוע ב-2, עיסוק במניעת השמנה / פעילות גופנית ותזונה בכל ה– 9, עיר ללא עישון ב– 2. עיסוק בתחומים אחרים: בריאות השן, קידום בטיחות ילדים, חוסן, בריאות הילד והנוער, מקום עבודה בריא (עירייה, מפעל). רוב הפעילויות המתוכננות בוצעו או בתהליך ביצוע.

 

2.   מציינים סיום פרק בעבודתן של נעמי צור כיו"ר ועדת ההיגוי של ירושלים עיר בריאה וגבי בר זכאי כיו"ר ועדת ההיגוי של מעלה אדומים

 

נעמי צור: הקשר עם רשת ערים בריאות התחיל לפני שנים רבות, בתקופה שייצגה  את החברה להגנת הטבע. תמיד כיוונה לנושא הירוק, לסביבה ולבריאות ולשמחתה העיר ירושלים חושבת היום אחרת ויש יותר הטמעה של נושאי סביבה ובריאות על ידי העירייה.

ב"חוברת הארנונה" של אז לא היה כלום על בריאות או ירוק. בחוברת הארנונה הנוכחית יש 4 עמודים בנושאים אלה. בשנים בהם כיהנה במועצת העיר, ירושלים חזרה לפעילות ברשת כאחת מערי הפרויקט האירופי. הקורס בנושא עיר בריאה ומקיימת שניתן לבכירי העירייה היה אבן דרך בהטמעת הנושא וזה השפיע רבות על החשיבה ועל פעילות העירייה והמודעות של העובדים הבכירים. עיר בריאה היא פלטפורמה לניווט של החלטות חשובות.

כיצד רואה את המשך פעילותה ברשת? - עוסקת בשני מיזמים בינלאומיים: 1. הקמת רשת בנושא הטבע העירוני וניהול מערכות אקולוגיות – תפיסת העיר כחלק ממטרופולין. 2. שילוב פעילות של ערים שהן יעד לעלייה לרגל – רשת עליה לרגל ירוקה - עבודה מול קהילות דתיות- זוהי הזדמנות עולמית  שאומצה על ידי ICLEI. גייסה גם את יונה יהב עם הקהילה הבהאית.

בנוסף, פועלת להקים קרן "ירושלים ירוקה". יו"ר ארגון UN Habitat מציע להקים פורום עירוני בכל מדינה.

מציעה לרשת לפעול ליסוד 'תו תקן לעיר בריאה' ולבחון אפשרות למתן תו תקן בינלאומי.

 

גבי בר זכאי: הייתה בין מקימי הרשת. פעילה ברשת ערים בריאות למעלה מ 17 שנים בתפקיד סגנית ראש עיריית מעלה אדומים ובשנים האחרונות גם כסגנית יו"ר הרשת. פרופיל הבריאות העירוני שביצעה כעבודת המוסמך בבריאות הציבור כיוון לפעולה עירונית.

תפקיד שעדיין מכהנת בו – חברות בפדרציה העולמית של מרכזים קהילתיים.

כיצד רואה את המשך פעילותה ברשת? מוכנה לתרום להקמת "אגודת ידידים" של בעלי שם שיכולים להביא הן משאבים והן להעלות אותנו לתודעה הציבורית. הקשר עם הפדרציה יכול להביא תועלת וכן אפשר להקים פורום של נבחרי ציבור אשר יפעל מול הכנסת בקידום הנושא.

משתתפי האסיפה הביעו הערכה ותודה לגבי על תרומתה לרשת.

 

3.    דיווח על פעילויות שנת 2013

מילכה הציגה את סיכום פעילות הרשת בהתאם למטרות והיעדים שנקבעו בתוכנית העבודה ל 2013 וכן פעילויות נוספות שבוצעו (סיכום מצ"ב).

שמה דגש על הצורך בדיווחים מלאים (שנתיים) של מתאמי הבריאות העירוניים – יאפשר הערכת הנעשה, השלמת מידע באתר הרשת ועמידה בדרישות של ארגון הבריאות העולמי.

דו"ח כספי – טרם הוכן. לאחרונה הצטרף אלינו מתנדב אשר קיבל על עצמו את תפקיד גזבר הרשת.

מילכה הציגה את מר ארנון זליגר,  אשר כבר פעל אתנו בהתנדבות וייצג את "נגישות ישראל" כשותף להכנת חוברת "המדריך לעיר פעילה". ארנון התנדב לעזור לרשת בתחום הגזברות והכספים.

 

4.     הצגה, דיון ואישור תוכנית העבודה ל 2014

 מילכה הציגה את טיוטת תוכנית העבודה ל 2014, אשר אושרה ע"י הועד המתאם.

בשנת 2014 נתמקד בהחלת האסטרטגיה 2020 של ארגון הבריאות העולמי בערי הרשת, עם דגש על צמצום פערים, משילות משתפת וחוסן קהילתי (דרישה מכל רשות ורשת בשלב ה-6). התוכנית המפורטת מצ"ב.

 

לשם תזכורת, בריאות 2020 של ארגון הבריאות העולמי כוללת:

מטרות אסטרטגיות של 2020:

- שיפור הבריאות לכל וצמצום אי השוויון בבריאות

- שיפור המנהיגות והממשל המשתף למען הבריאות

עבודה יחד על 4 תחומי מדיניות מועדפים:

-  השקעה בבריאות בכל מעגל החיים והעצמת אנשים

-  התמודדות עם האתגרים המרכזיים באזור האירופי – מחלות לא מדבקות ומדבקות – בגישה

    אינטגרטיבית של כל הממשל וכל החברה

- חיזוק גישת "אנשים במרכז"

-  בניית קהילות בנות חוסן וסביבות תומכות

 

על מנת לממש את תכנית העבודה של 2014 יוקמו מספר צוותי משימה:

-  לגיבוש קווים מנחים לעבודה משותפת, מוסכמת, עם משרד הבריאות:

             - עם התוכנית הלאומית "אפשרי בריא"

             - עם התוכנית הלאומית למניעת אובדנות (ואחרות, כשתהיינה)

-  לגיבוש קווים מנחים לעבודה משותפת, מוסכמת, עם:

      -   משרד החינוך – בתי ספר מקדמי בריאות בעיר בריאה / בתי ספר בריאים ומקיימים

      -   כל אחת מקופות החולים

      -   אגודה למלחמה בסרטן

      -  אגודה לבריאות הציבור

-  לגיבוש והפקת "תו תקן" לעיר בריאה – העומדים בדרישות אב"ע

-  המשך פעילות הצוותים: קידום בטיחות ילדים, שינויי אקלים ובריאות הציבור

-  מה יכולה הרשות המקומית לעשות לשם מניעת סרטן 

-  עיר מקדמת תזונה בריאה ומקיימת

-  הכנת הכנס השנתי באשדוד

 

בחלק מהצוותים הנ"ל משובצים חברים. יש צורך במתנדבים לאיוש מלא של הצוותים. חברי הרשת נתבקשו לצוות עצמם לקבוצות המשימה.

 

משימות נוספות ל 2014:

הגשת דוח פעילות ב 2013 (יופץ שאלון בקרוב) + הגשת תוכניות עבודה ל 2014 על ידי כל המתאמים.

 

בדיון: עלה הצורך בקיום פייסבוק לרשת (קיים, באחריות יעל בר זאב). לגבי תו תקן – הוצע לברר מה קיים בארגון הבריאות העולמי ו/או ברשתות אחרות באירופה.

מפגשי למידה:

במהלך 2014 יתקיימו שני מפגשי למידה של הרשת, מפגש בעיר מארחת וסדנא בת יומיים.

הצעות שהגיעו אלינו לגבי תכני למידה:

-      מפגש גופים הפועלים מערכתית ברמה המקומית

-      צ.א.ל.ה (מנהלים בכירים מתנדבים לבניית תהליכי שיפור בארגונים)

-      התנדבות – קורס הכשרה, תוצאותיו ולקחיו

-      סדנת ארגונומיה (90 דק')

 

חברי האסיפה מתבקשים להגיש הצעות לנושאים בהם יש להם עניין.

יולין – מציינת שחשוב לכלול למידה בנושא של משילות משתפת. כמו כן צריך להשקיע בפיתוח קהילתי

ענת תבורי: נושא הSTRESS  הוא נושא חשוב, רווחה נפשית, שיטות התמודדות עם מצבי לחץ וכן התחום של חשיבה חיובית, אושר.

עמירם רותם: תכני הלימוד של ההשתלמויות צריכים להיות בהלימה לתכנית 2020. חשוב להתמקד בצמצום פערים, חוסן.

ביקשו להפיץ את הדוח של משרד הבריאות בנושא צמצום הפערים – מצ"ב הקישורים:

http://www.health.gov.il/PublicationsFiles/inequality-2013.pdf

 http://www.health.gov.il/PublicationsFiles/Tackling_inequality_health.pdf

 

לו"ז המפגשים – מופיע בסוף תכנית העבודה. כל מועדי המפגשים נקבעו לימי ד'.  קיימת אפשרות לשנות את חלקם לימי ב' (למעט ישיבות הועד).

הוצגה בקשת התקציב של הרשת ממשרד הבריאות – הבקשה מתבססת על הנחה שתקצוב המתאמים יימשך ב 2014 והוא עומד על 1,050,000 ₪.  התקציב טרם אושר.

 

5.     בחירת ועדת ביקורת:

על פי תקנון הרשת, ועדת הביקורת תבחר מתוך האסיפה הכללית מבין חברי הרשת שאינם חברים בוועד המתאם ותמנה שלשה אנשים.

ועדת הביקורת תבקר את פעולות הרשת ומוסדותיו ותציג את ממצאי הביקורת והמלצותיה  אחת לשנה באסיפה הכללית.

התנדבו לתפקיד: יעל ניסימיאן - פאי ואתי אביר.

 

6.     אישור שינוי בתקנון: העלאת דמי חבר

  על פי התקנון הקיים, דמי חבר שנתיים:  

 א.   רשויות מקומיות גדולות              2,000  ₪

       רשויות מקומיות אחרות              1,500  ₪

ב.  גופים ממשלתיים וציבוריים           2,000  ₪

ג.   מוסדות אקדמיים                       1,000  ₪                          

ד.  ארגוני מתנדבים                         700    ₪

ה.  ישובים במועצה אזורית               700  ₪

ו.   בודדים                                     100 ₪

 

האסיפה מאשרת העלאת דמי החבר השנתיים ברשת כדלקמן:

רשות גדולה (חברה בפורום ה 15) 3,000 ₪ , רשות בינונית: 2,000 ₪.

לגבי יתר הגופים יישאר הסכום הנקוב לעיל.

 

 

רשמו: תחיה קרבטרי ומילכה

 

תוכניות ופעילות הרשת קישורים נוספים