רשת ערים בריאות בישראל
כניסה לפורום
לחברים ברשת ערים בריאות
שם משתמש:
סיסמה:

סיכום יום למידה 27.4.15

סיכום מפגש למידה 27.4.2015

השתתפו:

אורית תמיר (מ.א. גליל עליון), איב אופל (נתניה), אילנה שמלה ללום (אשדוד), איריס סלע (יוקנעם), אתי כרמלי (רמת גן), גלינה אמדור (מעלות-תרשיחא), גלית רנד (חיפה), יעל ניסימיאן פאי (רמלה), כוכי נדב (ראשון לציון), מזל שניר (קרית גת), מיכל אלימלך (מודיעין-מכבים-רעות), מיכל דורון (מבשרת ציון), מירה זהבי (ירוחם), מירי רייס (ירושלים), נג'אח ג'בארין (אום אל פחם), סיהאם עטאמנה– כעכוש (באקה אל גרבייה) ציפי הוז (רעננה), רונה פויירינג (מ.א. בני שמעון), שולי רינהרץ (פתח תקוה), שני שור (מודיעין עילית), אוהד כהן (עמותת אנוש), אורלי לביד ברזל (בטרם), טאי ג'בארין (מרכז אלחואס), מרינה מאיר (אגודה לבריאות הציבור), נועה בן יעקב (עמותת נאמן), עדנה בוקשטיין, יולין גולדברג (פרטיים), קארן ברונר (אסותא), דר' דרורה מלוביצקי, תחיה קרבטרי, דר' מילכה דונחין (רשת ערים בריאות)                                             

 

 

המפגש נפתח בסבב הכרות. הצטרפו אלינו שתי מתאמות חדשות – מירי רייס מעיריית ירושלים ומיכל דורון ממבשרת ציון, אשר זה עתה הצטרפה לרשת. התקבלו בברכה.

ד"ר מילכה דונחין: הציגה דוגמאות של עשיה ברשתות אירופאיות אחרות, כפי שעלה מישיבת עבודה של המתאמים האירופיים, שהתקיימה לפני כחודש במילאנו. בהמשך התייחסה לחומרים שהכינה קבוצת משימה של הרשת האירופית בנושא הוגנות בבריאות.

הוגנות, במובן של איפשור הזמדנויות לכל אדם להיות בריא.  מצגת מצ"ב.  

בין היתר עלה כי יש רשתות שעוסקות בנושא הורות.

פעילויות בנושא הורות מתקיימות גם בחיפה, אשדוד, אום אל פאחם.

מרינה מאיר: דיווחה כי בתקופה שעבדה באגף לבריאות הציבור של עירית ירושלים הקימו מוקדי הדרכה להורות, בטיפות חלב. נתנו הרצאות על הורות, הנחיית נשים הרות ולווי לאחר הלידה.

מירה זהבי: בירוחם מפעילים את "פרוייקט הנרי" להורות נכונה בשיתוף עם משרד הבריאות והג'וינט. מפעילם את אפשריבראי לגיל הרך, תכנית קידום הורות ואורח חיים בריא בגילאי 3-0. כן יש פרוייקט חינוך דנטלי בגילאי 3 ומעלה ומבצעים פיילוט למחוז הדרום ללמד ילדים לצחצח שיניים בגן. חשוב לציין את שיתוף הפעולה ההדוק עם לשכת בריאות מחוז דרום.

גלית רנד: קיימת פעילות להורים במרכזי צעירים שהוקמו במיוחד לנושא, למשפחות צעירות. בהם יצרנו שיתופי מפעולה עם תכניות שקשורות בבריאות וגם הכנסנו את הנושא לסדר היום באגף החינוך. יש מינהלת הורים המספקת תכניות מגוונות וביקשנו להכניס לסדר היום את החשיבה על אורח חיים בריא לגילאי בית ספר, על ידי משרד החינוך. מפעילים תכנית למטפלות ומבשלות במעונות היום על מנת להכשירן לטיפול בגילאי 0-3, לפעילות בנושא תזונה ואורחות חיים בריאים בגיל הרך.

נג'אח ג'בארין: מפעילים את תכנית 360 לנוער בסיכון, זה כולל תחומי הורות, התפתחות הילד, איתור בעיות דרך מרכז רב תחומי. יוצרים קשר עם הורים וילדים מגיל 3 ומעלה. כמו כן מפעילים מרכז העשרה להורים וילדים ומרכז טכנולוגי לילדים.

המעוניינים ללמוד מה עושות רשתות אירופאיות של ערים בריאות – אפשר לחפש בגוגל: nationa network of healthy cities -  - מקבלים דוגמאות רבות.

 

אילנה שמלה ללום: באשדוד הכנסנו פעילות לבתי ספר תיכוניים מקדמי בריאות. נכנסנו ל 4 תיכוניים במטרה להעצים ילדים דרך הספורט. בחרנו לפעול עם כיתת "אומץ" של תלמידים קשים, ילדי קצה . היו הרבה חששות. עבדו בשיתוף פעולה עם יועצות, הנהלת בית הספר ומחנכות ועם פרויקטור מוביל, כריזמטי שהוביל את כל הפרוייקט בצלחה רבה. המטרה היתה לשלב שתי פעילויות בשבוע מחוץ לבית הספר. לאחר כמה זמן ראינו שינוי משמעותי. הפרוייקט נמשך 5 חודשים במטרה להגיע למרתון ירושלים. תחילה השתתפו במרתון תל-אביב - רק 10תלמדים השתתפו. במרתון ירושלים, למרות שהיה צורך לצאת לדרך בשעה 05:30 – השתתפו 20 מתוך 22 תלמידי הכתה. זו היתה הצלחה גדולה. להצלחה זו היו השלכות נוספות אשר באו לידי ביטוי בהתנהגות הילדים. משרד החינוך לומד את הנושא  ועכשיו הרשות מתכוונת להרחיב את הפרוייקט לכמה בתי ספר.

 

גידי פייטן, יועץ ארגוני עם התמחות בעולם המוניציפלי, מלווה תכניות במשרדים ממשלתיים. הבריאות היא אמצעי ליצירת קהילה. מציע פרויקט של הליכה ביחד – אשר יביא הן העצמה קהילתית והן לשיפור שירותי העירייה. כל זה באמצעות אפליקציה בסלולר ומאגר מידע ברשות המקומית – מצגת מצ"ב.

לדעתו, ניתן יהיה להוכיח, בערים בריאות, כי עלויות העיריה יורדות כתוצאה משיפור השירותים.

 

ענת דהן – גמלאית של משרד החינוך, היתה רפרנטית לנושא קידום בריאות במערכת החינוך במחוז צפון. עכשיו מנסה לפתח מודל של פעילות מקדמת בריאות בפארקים עירוניים. מציעה להפוך את הפארק העירוני למועדון חברתי של הישוב בו תתקיים פעילות מתוכננת בשעות שונות של היום, לקבוצות גיל שונות. מצגת מצ"ב.

 

עירית ליבנה, המפקחת הארצית על הבריאות במשרד החינוך, הציגה את התפיסה של המשרד ביחס לבריאות. אין שיעור בריאות במערכת. יחד עם זאת פועלים באמצעות המערכת כולה מגיל 2.8 ועד 18 בחינוך הרגיל ועד גיל 21 בחינוך המיוחד.

עבודת דוקטורט של ריקי, באוניברסיטת חיפה, הוכיחה את הערך המוסף של בתי ספר מקדמי בריאות בישראל.

היום יש 42 אנשים בצוות של הבריאות, מהן 5 מדריכות חרדיות.

עוסקים בתוכניות רב שנתיות, בתהליכים ובימי שיא. מכשירים "מובילי בריאות" בית ספריים, בהשתלמות בת 30 שעות לפחות. פיתחו תוכניות, אימצו תוכניות, פיתחו מערך של תגמולים לבתי ספר (שיטת כוכבים) – מצגת מצ"ב.

עירית תשלח לנו את רשימת בתי הספר המוכרים כמקדמי בריאות על פי רשויות מקומיות + רשימת הרפרנטיות + "קול קורא" לפנייה של בתי ספר לקבלת הכרה כמקדם בריאות.

בתשובה לשאלה – עדיין לא עסקו בתחום ה stress – תחום לפיתוח.

תוכניות ופעילות הרשת קישורים נוספים