רשת ערים בריאות בישראל
כניסה לפורום
לחברים ברשת ערים בריאות
שם משתמש:
סיסמה:

מפגש בעיר מארחת - ראשל"צ 22.7.15

סיכום מפגש בעיר מארחת – ראשל"צ, 22.7.15

 

השתתפו:   כוכי נדב, צבי מילשטיין, מיה שפירא, לאה ליכטנייר (ראשל"צ), אביבית וינברג (עכו),          איב אופל (נתניה), אילנה שמלה ללום (אשדוד), אתי כרמלי (רמת גן),  גלינה אמדור (מעלות תרשיחא), דר' חיים נחמה (תל אביב), חנה קראוס (מעלה אדומים), יעל בן נון (נס ציונה), מיכאל אוחיון (באר- שבע), מיכל אלימלך (מודיעין-מכבים-רעות), מיכל דורון (מבשרת ציון), מירה זהבי (ירוחם), מירי רייס (ירושלים), עדי חמו (הרצליה), רותי יצקן (חולון), שני שור (מודיעין עילית), שרון ג'ורג'י (כפר סבא), סמדר אלינסון (מכבי שירותי בריאות), אביטל פאטו בן ארי (אגודה למלחמה בסרטן), אורלי לביד ברזל (בטרם), ויקי כהן (לשכת בריאות תל אביב), מרינה מאיר (אגודה לב"צ), סימא ווצלר (בי"ס לבריאות הציבור, ירושלים), שלומית ניר טור (משרד הספורט), דר' מרינה פוליאקוב, גילה שטרן, רפי אזואלוס, סילביה טוינה (לשכת בריאות רחובות), דר' קושניר דניאל, דר' עבד מסארואה (לשכת בריאות מחוז מרכז), זיוה שטל (לשכת בריאות מחוז דרום), לילך מלויל (משרד הבריאות), עדי  דוידוביץ (פורום ה15), קארן ברונר (אסותא), תחיה קרבטרי, דר' דרורה מלוביצקי, דר' מילכה דונחין (רשת ערים בריאות)

 

כוכי פתחה את המפגש, שהתקיים בבית העם, בדברי ברכה לבאים ולצוות המחלקה שלה ומתנדביה. צבי מילשטיין, מנהל האגף לאיכות הסביבה ציין בדברי הברכה שבראשל"צ מחברים בין איכות הסביבה לבריאות. עכשיו גם בנו קורס משולב למתנדבים – מקדמי איכות סביבה ובריאות.

מילכה ברכה את המשתתפים ודיווחה על שמשרד הפנים אישר את תפקיד מנהל יחידת הבריאות (מתאם בריאות עירוני). הגדרת התפקיד נמצאת באתר המשרד יחד עם כל הגדרות התפקידים שאושרו.

 

אדריכלית העיר, אדר' ורד סלומון ממן הציגה את העיר ראשל"צ

ראשל"צ היא העיר הרביעית בגודלה בישראל, לפי מרשם האוכלוסין מונה 258,734 תושבים. יש לה שטחים נרחבים, כולל אזור צריפין שהתפנה לאחרונה. מקדמים תוכניות לרכבת קלה. יש נגישות טובה לאוכלוסיות חלשות – יש תחבורה ציבורית בעיר ואפשרויות להליכה ברגל. תוכנית המתאר קושרת ומאפשרת לקשר מזרח ומערב. הכוונה היא להפוך את העיר מפרברית למרכזית. היום 60% יוממת החוצה. בתוכנית – פיתוח אזורי תעסוקה בעיר. היום עוסקים גם בהתחדשות שכונות – שיקום השכונות הותיקות.

לשטחים הפתוחים יש משקל רב בהקשר לבריאות. ניתן להשתמש בהם לספורט, נופש ורגיעה. 58,000 דונם שטחים פתוחים בראשל"צ – 3 אזורי נופש מטרופולינים בהיקף, בנוסף ל 5,000 דונם של שצפ"ים, פארקים וגנים + רצועת חוף הים. מתוך רצועת חוף של 7 ק"מ מסתפקים היום בק"מ אחד של חוף נגיש. שטחי הנופש ישארו כאלה. אזור האגם המלאכותי ישאר אזור נופש עם חורשות ושבילים, יישמר ככזה לעד. יש שטח אחד בדרום העיר, בגבול נס ציונה והשני בגבול רמלה. בשטח של מחנה צריפין נבנה הפארק הראשון לטובת מזרח העיר – "גן בעברית" – פיתוח הגן נעשה סביב השפה העברית, המרכז – בריכת נופרים. חלק מההאנגרים של צה"ל נשארו ומשמשים כמצללות. הקימו בתוכו חוות מתקנים מתאימים לגילאים שונים, יש תאורה וזה פתוח 24 שעות. יש לוח מילים ומבוכים עם מילים. הכניסה ללא תשלום.

בניה ירוקה – אימצו את התפיסה עם פורום ה-15. זו בניה איכותית יותר השומרת על איזון אנרגטי, בידוד טוב יותר. ביוני 2014 העירייה אימצה את תקן 5281 של פורום ה 15 – מנסים עכשיו ליישם במסגרת היתרי הבניה החדשים, בצורה הדרגתית.

מדיניות התכנון העירוני הוא התחדשות עירונית. ראשל"צ פועלת לחידוש לב המושבה – מרכז העיר. כבר בתחילת שנות ה-90 החליטו לשמר את הרקמה ההיסטורית של העיר. הריקמה הזו מעודדת הליכה, יש מדרחוב (ליד מבנה בית העם), עובדים עם כל אחד מבעלי העסקים בשטח. כחלק מהתכנון הכללי, הכינו תוכנית שיפוצים לרחובות בחלק הותיק של העיר – מרחיבים את המדרכות ומשפצים, יוצרים מראה חדש "שפת רחוב". כל שנה עובדים בכ 10 רחובות, מתיעצים עם התושבים לפני תחילת השיפוץ.

פרויקט הרובע, בחלק המזרחי – אזור תעשיה ישן שחודש. היום יש שם מסעדות ואזורי בילוי.

 

במסגרת הצגת הפעילות העירונית לקידום הבריאות, הציגה ורד, האחראית על הצהרונים, את הפעילות שעשו בתחום התזונה. בעיר יש 250 צהרונים לגני הילדים. הכניסו את התוכנית "עושים סדר בצלחת", עם תזונאית מהאגודה לבריאות הציבור. 700 עובדי הצהרונים עברו הכשרה ע"י התזונאית, ההורים הוזמנו לבוקר טעימות והיו שותפים בבנית התפריט. החברה העירונית של העירייה שמפעילה את הצהרונים ספגה את העליה במחיר (שקל אחד לכל מנה) בעקבות השינוי בתפריט. בשנה הקרובה מתכוונים גם להכניס בהדרגה לחם מקמח מלא ובהמשך גם אורז מלא. גם הצהרונים של בתי הספר הצטרפו למיזם.

 

כוכי הציגה את התוכנית "נאמני בריאות - כל אחד יכול כל אחד מצליח", שמתקיימת ב- 14 בתי ספר, הפיננגים ופעילות במועדוני קשישים.

טל מוסקוביץ, מתנדבת, מגדירה את תפקידה כמשמרת בריאות לקשישים. מעבירה שיעורי התעמלות פונקציונאלית, בכל יום א', מזה כשנתיים.

בימים אלה מתקיים הקורס הרביעי של מתנדבים.

מיכאל אוחיון דווח כי בעקבות הקורס שקיימו, בבאר שבע, מופעל פרויקט "צלחת בין דורית" בין נכדים וסבים וסבתות.

 

מיה שפירא, רכזת חינוך סביבתי בעירייה עוסקת בהליכה, קרינה, צמצום פסולת, זיהום מים, רעש ואנרגיה. חברה לכוכי ופועלות יחד בבתי הספר. תכננו עכשיו קורס משותף למתנדבים. מציעה לכל אחד לחפש בעירייה שלו את המחנך הסביבתי ולעבוד אתו יחד.

תוכניות עתידיות:

-        הפעלת מתקני כושר בעיר בשיתוף עם מכבי שירותי בריאות

-        מרוץ עירוני מתוכנן עם מכבי

-        הגברת המודעות לסרטן השד, עם אסותא

-        תוו העסק הבריא – אפליקציה בנייד שמחברת עסקי מזון עם תפריט בריא

-        בונים חדר כושר לנגמלים מסמים

-        פעילות במקומות עבודה עם קרן מנוף.

לסיום המפגש ערכנו סיור בעיר – התחלנו מסיפור הבאר הראשונה, סיור ממונע בעיר, ביקור באגם המלאכותי ובשפת הים. קינחנו בארוחת צהרים כיד המלך, בבית העם. תודה לכוכי על ארגון יום נפלא.

תוכניות ופעילות הרשת קישורים נוספים